آیا شما احساس می کنید نواحی از پوست صورت شما برق می زند ، آرایش شما بعد از مدت کوتاهی پاک و یا کم رنگ می شود و در صورتتان شاهد آکنه و جوش هستید ؟

اگر یک یا همه این موارد در مورد شما صدق می کند ، احتمالاً نوع پوست شما چرب یا مختلط است . کشمکش های روزانه با این نوع پوست نه تنها آزار دهنده است ، بلکه می تواند بر اعتماد به نفس شما نیز تأثیر بگذارد ، به خصوص اینکه امروزه همه به دنبال ظاهری بدون نقص و کامل هستند. 

عوامل مختلفی مانند رژیم غذایی ، هورمونها و استرس بر پوست چرب نقش دارند ، اما برخی شرایط مانند ژنتیک کاملاً از کنترل شما خارج است. افرادی که پوست چرب دارند غالباً غدد سباسه پوستشان خیلی فعال است ، وقتی سبوم (چربی طبیعی) با سلولهای مرده پوست ترکیب شده و منافذ شما را مسدود می کند که در نهایت می تواند منجر به جوش و آکنه شود.

در حالی که شما نمی توانید جنس پوست خود را تغییر دهید ، امید وجود دارد که بتوانید آن را کنترل کنید. قبل از تغییر روتین مراقبت از پوستتان ، لازم است به یاد داشته باشید که پوست ما یک ارگان پیچیده است که با سلامت کلی ما ارتباط نزدیکی دارد. حال اگر سعی کنید که برخی از موارد را به روتین روزمره خود اضافه کنید و استفاده از محصولات گیاهی با کیفیت بالا و متناسب با نوع پوستتان را در اولویت قرار دهید ،  می توانید از بروز مشکل در پوست چرب شما جلوگیری و تا حد زیادی آن را کنترل کنید ، بنابراین می توانید اعتماد به نفس خود را با پوست شفاف و درخشان بازپس بگیرید.

ما به شما کمک می کنیم تا به پوستی سالم ،بدون مواد شیمیایی قوی و گران قیمت دست پیدا کنید . کافی است برای بهبود پوستتان قدم بردارید.

چه عواملی باعث پوستی چرب می شود؟

بدن ما برای حفظ نرمی و لطافت پوست ، چربی ( سبوم ) تولید می کند ، اما اگر سبوم به میزان زیادی تولید شود ، می تواند منجر به بروز آکنه و چرب شدن پوست شود که برخی از دلایل اصلی آکنه هستند. اگر از خود می پرسید ” چرا صورت من اینقدر چرب است؟ ” ، بیاد داشته باشید که دو عامل اصلی در این امر دخیل هستند: هورمون ها و ژنتیک ، اما عوامل خارجی را نمی توان نادیده گرفت .

نوسانات هورمون ها

از نظر پزشکی ، پوست چرب در اثر تولید چربی بیش از حد در منافذ پوست ، ایجاد می شود. در دوران بلوغ و سایر دوران زندگی ، نوسان هورمونها می تواند باعث افزایش سطح آندروژن شود – آندروژن ها یکی از دلایل مهم چربی پوست محسوب می شوند. آندروژن ها هورمون های مردانه هستند که هم در مردان و هم در خانم ها وجود دارد و نشانه بلوغ غدد چربی پوست است. با رشد این غدد ، تولید چربی افزایش می یابد.

هنگامی که آندروژن بیشتری وجود داشته باشد ، سبوم بیشتری به منافذ پوست  تخلیه می شود ، سپس روی سطح پوست قرار می گیرد و در نهایت باعث ایجاد ظاهری براق و درخشان می شود. هنگامی که چربی اضافی پوست در منافذ به دام افتاد ، با سلول های مرده پوست و باکتری های موجود در سطح و داخل منافذ پوست ترکیب می شود و منجر به جوش از جمله جوش های سرسیاه و مشکلات دیگر می شود.

استروئیدهای آنابولیک ، که معمولاً توسط بدنسازان استفاده می شوند ، می توانند باعث آکنه نیز شوند.

بیماری هایی مانند سندرم تخمدان پلی کیستیک PCO به دلیل اختلالات هورمونی می تواند یکی از دلایل آکنه باشد .

نقش ژنتیک

توجه به نقشی که ژنتیک در نوع پوست چرب می تواند داشته باشد نیز حائز اهمیت است. در بیشتر بیماران دارای آکنه ، واکنش به تغییرات هورمونی به ژنتیک و هورمون ها بستگی دارد. مراحل مختلف زندگی مانند بلوغ یا بارداری می تواند منجر به نوسانات هورمونی شود ، و ژنتیک و عوامل ارثی می توانند چگونگی واکنش پوست شما به این نوسانات هورمون را تعیین کنند.

و به طور کلی اگر یکی از والدین شما دارای پوست چرب است ، احتمالاً شما نیز شاهد ترشحات چربی بیشتر توسط غدد چربی ساز پوستتان هستید.

سن

 پوست شما با افزایش سن ، سبوم کمتری تولید می کند. پوست به مرور زمان ، پروتئینی مانند کلاژن را از دست می دهد و در عین حال فعالیت غدد چربی ساز کند می شود.

به همین دلیل است که بسیاری از افرادی که پوست پیری دارند ، دارای پوست خشک هستند. که در این حالت به دلیل کمبود کلاژن و سبوم ، خطوط ریز و چین و چروک ها بیشتر خودشان را نشان می دهند .

یکی از مزایای پوست چرب این است که شما ممکن است به اندازه هم سن و سال هایتان که پوست خشک دارند ، علائم پیری را نشان ندهید.

ممکن است اکنون پوست شما چرب باشد ، اما لازم است پوست خود را هر چند مدت با افزایش سن مورد ارزیابی قرار دهید. به طوری که ممکن است ، جنس پوست افراد در دهه 30 ، مشابه سن نوجوانی و 20 سالگی آنها نباشد .

یک متخصص زیبایی می تواند هر چند سال یکبار به ارزیابی نوع پوست شما کمک کند تا ببیند آیا شما نیاز به تغییر در روتین مراقبت از پوست خود دارید یا خیر.

منطقه ای که زندگی می کنید از نظر نوع آب و هوا و همچنین زمان های مختلف سال

در حالی که ژنتیک و سن علل اساسی ایجاد پوست چرب هستند ، جایی که در آن زندگی می کنید و زمان سال نیز می تواند در نوع پوست شما تغییر ایجاد کند.

افراد در آب وهوای گرم و مرطوب دارای پوستی چرب هستند. همچنین احتمال دارد در طول تابستان بیشتر از زمان پاییز یا زمستان ، چربی بیشتری روی پوست خود احساس می کنید.

در حالی که ممکن است نتوانید نوع پوست چرب خود را قرار دهید ، می توانید روتین مراقبتی خود را در روزهای گرم و رطوبت زیاد به گونه ای متناسب در جهت کنترل آن تنظیم کنید.

منافذ بزرگ شده پوست

بعضی اوقات منافذ پوست شما به دلیل افزایش سن  و نوسانات وزن بزرگتر می شوند. منافذ بزرگتر نیز تمایل به تولید چربی بیشتر دارند.

درست است که شما نمی توانید منافذ خود را کوچک کنید ، اما می توانید در طول روز برای قسمت هایی از صورتتان که منافذ بزرگ دارند محصولات مراقبتی کوچک کننده منافذ استفاده کنید

استفاده از محصولات نادرست مربوط به مراقبت از پوست

گاهی اوقات پوست چرب با استفاده از محصولات نادرست مراقبت از پوست ایجاد می شود. برخی پوست مختلط را با پوست چرب اشتباه می گیرند و به عنوان مثال ممکن است از کرم های خیلی قوی استفاده کنند.

اگر در ماه های زمستان پوستتان خشک می شود ، ممکن است نیاز به تغییر برنامه مراقبت از پوست خود پیدا کنید به طور مثال برای فصل بهار و تابستان از مرطوب کننده های سبک و از ژل های شستشو به جای شوینده های قوی استفاده کنید.

استفاده از محصولات صحیح مراقبت از پوست می تواند تفاوت زیادی در چربی پوستتان ایجاد کند.

استفاده بیش از حد از محصولات مراقبتی پوست 

از طرفی ، شستن یا لایه برداری بیش از حد صورت اغلب می تواند پوست شما را چرب کند، در حالی که هدف از شستشو و لایه برداری ، کاهش چربی پوستتان است . و اما علت این امر آن است که با از بین بردن بیش از حد چربی پوست ، غدد سباسه پوست در وضعیت اضطراری  قرار می گیرند و چربی بیشتری تولید کنند تا این کمبود را جبران کند.

شما فقط باید دو بار در روز پوست خود را بشویید تا چربی اضافی پوست را از بین ببرید.

عدم استفاده از مرطوب کننده یا آبرسان

این یک تصور غلط است که مرطوب کننده باعث ایجاد پوست چرب می شود. در حقیقت ، اگر از محصولات درمانی آکنه مانند سالیسیلیک اسید یا بنزوئیل پراکسید استفاده می کنید ، مطمئناً به مرطوب کننده مناسبی برای جلوگیری از خشک شدن پوست خود نیاز دارید. بدون مرطوب کننده ، هر نوع پوستی خشک می شود.

بنابراین به جای عدم استفاده از مرطوب کننده ، نکته اصلی یافتن نوع مناسب مرطوب کننده است. مرطوب کننده های سبک ، بر پایه آب ، فاقد چربی وnon comedogenic برای پوست های چرب بسیار مناسب هستند. به خاطر داشته باشید که آن را در آخرین مرحله روتین مراقبتی خود بعد از پاکسازی و تونینگ قرار دهید.

آیا پوست چرب به خودی خود درمان می شود؟

از آنجا که دو دلیل اصلی هورمونی پوست چرب،  بلوغ و بزرگسالی است ، برخی از افراد ، پوست چرب با گذشت زمان به خصوص بعد از بلوغ به طور کامل و یا تا حدودی درمان می شود. اما متأسفانه ، برای همه اینگونه نیست.

از آنجا که ژنهای ما نحوه واکنش ما به نوسانات هورمون را هدایت می کند ، تولید بیش از حد سبوم ممکن است امری ذاتی برای فرآیندهای پوستی و بدن شما باشد. این بدان معناست که بعضی از ما هرگز از این وضعیت رهایی پیدا نمی کنیم . خوشبختانه ، ما اینجا لیستی از 10 روش برای کنترل پوست چرب را گردآوری کرده ایم.

اما اولین پرسش این است که پوست شما چرب است یا مختلط ؟

دانستن پاسخ این سؤال که “چرا پوست من اینقدر چرب است” و یا “آکنه من از کدام نوع است” برای پیدا کردن درمان و محصولات متناسب روتین مراقبتی ضروری است. بنابراین ابتدا ، مشخص خواهیم کرد که کدام یک از این دو نوع پوست زیر ، پوست شما را توصیف می کند:

نوع پوست چرب

افرادی که پوست چرب دارند اغلب چهره براق دارند و به طور مرتب ممکن است با جوش و آکنه مواجه شوند ، معمولا منافذ بزرگتر دارند . در این نوع پوست شاهد انسداد منافذ و جوشهای سر سیاه هستیم. علائم پوست چرب و شدت آن بین افراد متفاوت است و به شرایط ذکر شده فوق بستگی دارد.

نوع پوست مختلط

این نوع پوست ، رایج ترین نوع پوست است. پوست مختلط دو نوع پوست را بر روی صورت نشان می دهد. به طوریکه منطقه T-zone شما غالبا چرب خواهد بود ، در حالی که گونه ها و نواحی دیگر صورت ممکن است خشک باشد.

اکنون که نوع پوستتان را تشخیص دادید ، می توانید برای کنترل پوست چرب خود قدم بردارید. در بعضی موارد ، به آسانی می توان با تغییرات کوچک در رژیم غذایی و عادات خواب آن را کنترل کرد اما برای برخی دیگر نیاز به تغییرات اساسی در روتین مراقبتی دارند .

در اینجا 10 روش برتر برای کاهش چربی پوست و بهبود مشکلات پوست چرب آورده شده است:

پاکسازی مداوم پوست مهم است

بیایید با اصول اولیه شروع کنیم. تمیز کردن صورت روزانه با پاک کننده ای ملایم که حاوی ترکیبات مؤثر در درمان آکنه است ، می تواند به شما در کاهش تولید روغن کمک کند. بسیار توصیه می کنم از شوینده های بر پایه اسید میوه استفاده کنید.

برای پوست های چرب یا مختلط ، مهم است که یک بار صبح و یک بار قبل از خواب بشویید. از آنجا که باقی مانده آرایش و سلولهای مرده پوست برخی از شایعترین دلایل پوست چرب هستند ، پس مطمئن شوید که به طور کامل از روی پوست پاکسازی شده اند ، اما به آرامی این کار را انجام دهید .

تعریق نیز نقش عمده ای در مشکلات پوست چرب دارد. اگر ورزشی انجام می دهید که منجر به تعریق شدید می شود ، حتماً بلافاصله بعد از آن حمام کنید تا عرق روی پوستتان نماند. همچنین لباس های آغشته به عرق را که می تواند باعث ایجاد جوش و آکنه بر روی بدن شود ، که بین دانش آموزان و ورزشکاران رایج است ، حتما تعویض کنید.

کسانی که پوست چربی دارند ممکن است متوجه این مسئله شده باشند که موهای چربی نیز دارند. که در این صورت می توان با شستشوی منظم و شامپوهای مخصوص آن را درمان کرد. پرهیز از محصولات چرب کننده مو مانند پماد ها و واکس مو نیز حائز اهمیت است زیرا می توانند پوست سر را تحریک کرده و منافذ را مسدود کنند و باعث ایجاد پوست و موهای چرب شود.

چه نوع شوینده ای را باید استفاده کنید؟

همه شوینده های پوست با هم برابر نیستند. در واقع ، بعضی از آنها به جای بهبود پوست شما ، می توانند منجر به مشکلات دیگری شوند ، خصوصاً برای افرادی که پوست حساس دارند. برخی از درمان های آکنه ممکن است حاوی موادی مانند بنزوئیل پراکسید باشند ، اما این ترکیب خشن در واقع ثابت شده است که باعث ایجاد قرمزی و سوزش زیادی و همچنین خشکی بیش از حد و پوسته پوسته شدن پوست می شود. افراد دارای پوست چرب باید از پاک کننده های مبتنی بر روغن یا الکل خودداری کنید.

توصیه می شود ، به آرامی از فوم های شستشوی صورت برای تمیز کردن پوست استفاده شود.

استفاده از محصولات حاوی اسید گلیکولیک ، بتا هیدروکسی اسید ، بنزوئیل پراکسید یا اسید سالیسیلیک برای درمان آکنه همیشه موضوعی بحث برانگیز بوده است اما مطالعات نشان داده اند که شوینده های حاوی اسید سالیسیلیک انتخاب بهتری هستند . انتخاب دیگر شما برای کاهش آکنه می تواند شوینده های حاوی ویتامین A باشد . تحقیقات نشان داده است که ویتامین A می تواند درمان مؤثری برای پوست های چرب باشد زیرا می تواند تولید سبوم را کاهش دهد . در هر صورت توصیه می شود مشکل خود را با متخصص پوست خود در میان بگذارید تا شوینده مناسب پوست خود را انتخاب کنید .

و اما نکته ای که هیچ گاه نباید آن را فراموش کنید این است که هنگام خشک کردن صورت پس از شستشو ، باید به آرامی پوست خود را با یک حوله نرم خشک کنید.

از یک محصول بی خطر برای لایه برداری پوست و درمان آکنه استفاده کنید

گاهی اوقات آنقدر براق بودن پوست و وجود جوش های زیاد می تواند آزار دهنده باشد که ممکن است به استفاده بیش از حد محصولات و لایه بردارهای قوی روی بیاورید یا حتی متوسل به استفاده از محصولاتی مانند خمیر دندان یا سایر «داروهای خانگی» شوید اما مراقب باشید که این محصولات با خشک کردن پوست شما می توانند آسیب بیشتری به آن وارد کنند . برای محافظت از پوست خود ، جلوگیری از تولید بیشتر چربی و درمان مؤثر مشکلات پوستی ، باید از  محصولات تأیید شده توسط سازمان غذا و دارو استفاده کنید که در عین حال رطوبت پوست شما را نیز حفظ کند .

سالیسیلیک اسید یک بتا هیدروکسی اسید است که کراتین را حل می کند ، به لایه برداری پوست کمک می کند و سلول های مرده پوست ، آلودگی ها و باکتری هایی که می توانند منافذ را مسدود کرده و باعث لکه های پوستی شوند ، از بین می برد. 

از تونر مناسب استفاده کنید

در گذشته ، تونرها محلول های حاوی الکل بودند که از آنها برای کمک به از بین بردن چربی اضافی پوست استفاده می شد. اما در حال حاضر ، این تعریف در سالهای اخیر تغییر کرده است. جدیدترین نسل تونرها فاقد الکل هستند و حتی ممکن است حاوی مواد ضد پیری باشند.

 تونرها باقی مانده آلودگی ها و محصولات آرایشی را که می تواند منافذ را مسدود کند ، از بین می برند و با توجه به نوع و مواد به کار رفته در آنها تأثیرات مختلف دارند به طور مثال بعضی از آنها می توانند منافذ را کوچکتر کنند.تونرهای حاوی الکل باعث خشک شدن پوست می شوند. سعی کنید از تونرهای طبیعی استفاده کنید.

اگر پوست مختلط دارید ، ممکن است فقط در نواحی خاصی از صورت ، یعنی T-zone شما ، چرب باشد و باید از تونری استفاده کنید که  باعث می شود بدون خشک کردن مناطقی که کمتر چرب تر هستند تأثیر لازم را بگذارد . افراد دارای پوست چرب باید به دنبال موادی مانند سالیسیلیک اسید ( بتا هیدروکسی اسیدی که در روغن محلول است که می تواند به از بین بردن سبوم اضافی از صورت کمک کند) و همچنین اسید ماندلیک ( اسید آلفا هیدروکسی اسید حاصل از بادام که خاصیت ضد میکروبی دارد ) استفاده کنند . همچنین استفاده از تونر حاوی گلیکولیک اسید توصیه می شود ، که می تواند از بین بردن چربی از T-zone کمک کند ، اما همچنین در مناطق خشک تر مانند گونه ها نیز مفید است. اغلب اوقات ، تونرها اسیدهای مختلف آلفا و بتا هیدروکسی را در غلظت های پایین تر ترکیب می کنند ، که به آنها اجازه می دهد موثرتر باشند ، در حالیکه تحریکات احتمالی پوست را نیز به حداقل می رساند 

 با این حال ، این محصولات ممکن است برای همه تأثیر یکسان نداشته باشد . برخی ممکن است هنگام استفاده از تونرهای قوی احساس خارش کنند. اگر این اتفاق بیفتد ، ممکن است نشانه ای تحریک پوستی باشد که می تواند منجر به تولید بیشتر سبوم شود.

افراد برای جلوگیری از تحریک احتمالی باید هر تونر جدیدی را روی یک قسمت کوچکی از پوست آزمایش کنند.

روزانه از آبرسان و مرطوب کننده استفاده  کنید

استفاده منظم از مرطوب کننده حتی برای افرادی که دارای انواع پوست چرب و مختلط هستند ، بسیار مهم است. بدون مرطوب کننده پوست شما ممکن است خشک شود ، که در واقع می تواند باعث شود غدد سباسه ، سبوم بیشتری تولید کنند و در نتیجه چربی پوست نیز بیشتر شود.در حقیقت ، مرطوب کننده به آبرسانی و متعادل کردن پوست شما کمک می کند.

شما باید روزانه از مرطوب کننده استفاده کنید اما مرطوب کننده خود را با دقت انتخاب کنید. مانند تمیزکننده خود ، سراغ ژل مرطوب کننده های سبک ، فاقد چربی وNon-comedogenic بروید. در صورت داشتن پوستی مستعد به آکنه ، باید از مرطوب کننده های سنگین یا چرب نیز خودداری کنید. اگر پوست مختلط دارید ، ممکن است لازم باشد از دو نوع مرطوب کننده استفاده کنید تا به بهترین نحو نواحی مختلف صورت خود را درمان کنید. برای به دست آوردن بهترین نتیجه ، از یک مرطوب کننده Non-comedogenic ، فاقد چربی برای منطقه T-zoneخود و یک مرطوب کننده قوی تر برای مناطق خشک استفاده کنید.

همیشه از ضد آفتاب استفاده کنید

شاید فکر کنید که ضد آفتاب ممکن است منافذ را مسدود کند ، به همین خاطر وسوسه شوید که از ضد آفتاب صرفه نظر کنید ، اما بدانید که مهم نیست نوع پوست شما چیست ، مهم این است که برای محافظت از پوست و پیشگیری از بسیاری از عوارض از SPF به صورت روزانه استفاده کنید. قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش بدون استفاده از ضد آفتاب در واقع می تواند تولید سبوم را تحریک کند و باعث ایجاد جوش و آکنه می شود. به علاوه ، اگر داروهای ضد آکنه مصرف می کنید ، ممکن است حساسیت شما به نور ماوراء بنفش افزایش یابد ، شما را در معرض خطر بیشتری برای آسیب های پوستی قرار می دهد.

اگر پوست مختلط یا چرب دارید ، برای جلوگیری از عوارض جانبی نامطلوب باید به نوع ضدآفتاب مورد استفاده خود نگاهی بیندازید. به دنبال ژل های ضد آفتاب باشید که دارای برچسب فاقد چربی باشند. همچنین می توانید از کرم پودرهای سبک که حاوی SPF هستند ( تحت عنوان bb cream) ولی محافظت کمتری نسبت به ضد آفتاب ایجاد می کند ، استفاده کنید.

لوازم آرایش مناسب انتخاب کنید

داشتن پوست چرب می تواند باعث شود که شما پوست خود را با آرایش سنگین بپوشانید اما در واقع این کار می تواند مشکلات پوستی شما را بدتر کند. آرایش لزوماً باعث ایجاد آکنه نمی شود ، اما با مصرف بیش از حد لوازم آرایشی ، می تواند منجر به مشکلات پوستی شود. به دنبال محصولات آرایشی Non-comedogenic باشید و همیشه آرایش سبک انجام دهید .

از هرگونه مواد آرایشی حاوی عطر که می تواند باعث تحریک پوستی و آکنه شود ، و همچنین محصولات حاوی الکل که باعث ایجاد لکه های خشک و پوسته پوسته می شود ، خودداری کنید. می توانید از اسپری تنظیم کننده چربی یا مات کننده پوست قبل و بعد از آرایش و کرم یا پرایمر تنظیم کننده چربی یا مات کننده پوست قبل از آرایش استفاده کنید . این کار که به ماندگاری آرایش شما کمک می کند بدین ترتیب لازم نیست از کرم پودرهای سنگین استفاده کنید.

 استفاده از Loos powder به جای پودر فشرده که حاوی چربی است نیز توصیه می شود. 

شما همچنین باید در اولین فرصت و قبل از خواب ، آرایش خود را به آرامی پاک کنید. شستن مرتب براش های آرایشی نیز می تواند از بروز آکنه و جوش جلوگیری کند زیرا چربی و مواد آرایشی می توانند در طول زمان در داخل موهای براش جمع شوند و رشد باکتری هایی را تقویت کنند.

برای به حداقل رساندن درخشش پوست از کاغذ جاذب چربی استفاده کنید

فراتر از پاکسازی مداوم ، چند روش برای مقابله با درخشش پوست در طول روز وجود دارد. کاغذ جاذب چربی را به آرامی بر نواحی چرب پوست صورتتان که در طول روز برق می افتد ، قرار دهید .

اگر از  Blotting sheet استفاده می کنید ، احتیاط کنید. این برگه ها را برای چند ثانیه در محل نگه دارید تا روغن جذب شود اما فقط به آرامی ، زیرا کشیدن آن روی پوست می تواند باعث تحریک پوست شود و وضعیت آکنه شما را وخیم تر کند.

همچنین باید از هرگونه کرمی که حاوی لوسیون یا رایحه است ، خودداری کنید ، زیرا این ترکیبات می توانند پوست حساس را تحریک کنند. 

به اندازه کافی بخوابید و ملافه خود را تمییز کنید

مقدار مناسب استراحت در هر شب نه تنها برای سلامتی بدن بسیار مهم است ، بلکه می تواند ظاهر پوست را به میزان قابل توجهی تحت تأثیر قرار دهد. کمبود خواب می تواند باعث مقاومت به انسولین شود. افزایش انسولین می تواند منجر به ایجاد IGF-1 شود ، هورمونی که باعث افزایش تولید سبوم می شود.

اطمینان حاصل کنید که مرتبا ملافه خود را شسته اید زیرا چربی ، گرد و غبار و مواد آرایشی می توانند به مشکلات پوستی شما اضافه شوند و به تشدید آن کمک می کنند ، حتی اگر قبل از خواب آرایش خود را پاک کنید. گاهی که هیچ علتی برای آکنه و جوش صورتتان پیدا نمی کنید و حتی گاهاً فقط در یک طرف صورتتان مشاهده می کنید علتش آلودگی های گوشی موبایل و یا آلودگی روبالشتی شماست . در حالت ایده آل ، باید کل ملافه خواب خود را یک بار در هفته بشویید ، اما اگر وقت کافی ندارید ، حتماً حداقل  روبالشتی خود را به صورت هفتگی بشویید.

استرس خود را کنترل کنید

مطمئن باشید که استرس خود را مدیریت می کنید ، زیرا در مطالعات متعدد آمده که استرس به مقاومت به انسولین و وخیم تر شدن جوش و آکنه منجر شده است.برای بسیاری از افراد ، سطح استرس بالا باعث ایجاد آکنه می شود. طبق تحقیقات اخیر ، پیوند بین استرس و آکنه یک پیوند دو طرفه است . آکنه شدید نیز با افزایش خطر اضطراب و افسردگی همراه است.

برای کاهش استرس ، مرتباً ورزش کنید ، تمرین مدیتیشن کنید یا در صورت احساس ناراحتی با یک دوست یا اعضای خانواده خود صحبت کنید.

رژیم غذایی سالم داشته باشید

تغذیه سالم نه تنها باعث بهبود سلامت کلی بدن شما می شود بلکه به بهبود مشکات پوستی شما نیز کمک می کند زیرا برخی غذاهایی که می خورید ممکن است در ایجاد پوست چرب و آکنه نقش داشته باشند. اگر شما کسی هستید که مرتباً از خودتان می پرسید  که “چرا پوست من خیلی چرب است” ، مصرف غذاهای ضد آکنه می تواند شروع خوبی برای بهبود پوست شما باشد. این غذاها شامل :

  • اسیدهای چرب امگا 3
  • آنتی اکسیدان ها
  • چای سبز
  • پروبیوتیک ها

رژیم غذایی با قند پایین نیز می تواند کمک کننده باشد. قبل از ایجاد تغییرات اساسی در رژیم غذایی ، بهتر است با پزشک یا متخصص تغذیه خود مشورت کنید تا از سایر مشکلات بهداشتی جلوگیری کنید.

از لمس صورت خود در طول روز خودداری کنید

هر روز ، دستان شما با آلرژن ها ، میکروب ها و باکتری هایی که برای سلامتی و پوست شما مضر هستند تماس دارند . لمس صورت یک عامل اصلی در ایجاد چربی پوست است. اگرچه کار سختی است ،ولی مهم است که بیشتر مراقب باشید زیرا می توانید چربی ، آلودگی  و باکتری ها را به راحتی از روی دستان خود به صورت خود منتقل کنید. همین مورد برای دستکاری آکنه یا جوش های صورت شما نیز صدق می کند ، که می تواند عفونت را گسترش داده و مشکلات پوستی شما را بدتر کند.

همیشه باید دستهای خود را بلافاصله قبل از لمس صورت خود بشویید. این امر همچنین برای هر چیز دیگری که با چهره شما در تماس باشد صدق می کند. برای محدود کردن باکتری ها و بدتر شدن پوست چرب و سایر موارد پوستی ، باید عینک ، هدبند و موهای خود را بطور مرتب تمیز کنید.

بهترین نتیجه با مراقبت مداوم و چند جانبه به دست می آید

متأسفانه ، درمان پوست چرب ، لک های پوستی و آکنه یک شبه امکان پذیر نیست بلکه انتخاب روش های مراقبتی مناسب و تداوم انجام آن می تواند منجر به نتیجه دلخواه شود . ایجاد یک تغییر کوچک ممکن است به طور موقت پوست چرب را بهبود بخشد اما به طور معمول ، برای دستیابی به پوستی کاملاً شفاف ، باید در روش معمول مراقبت از پوست و سبک زندگی خود تغییراتی ایجاد کنید.

درمان دارویی

اگر پوست چرب شما ناشی از اختلالات هورمونی و بیماری خاصی است می توانید با مراجعه به پزشک متخصص در جهت برطرف کردن آن مشکل بر بیایید . به عنوان مثال داروهای ضد بارداری و درمان جایگزینی هورمونی می توانند هورمونها را متعادل کرده و باعث کاهش چربی پوست و آکنه شوند. به عنوان مثال ، اسپیرونولاکتون بسیار رایج است که در سنین 20 تا 30 سالگی به خانم ها تجویز می شود . داروی رایج دیگر ایزوترتینوئین است که معمولاً برای هر دو گروه سنی نوجوانان و بزرگسالان تجویز می شود.

پوست چرب همیشه هم بد نیست

ممکن است شما از ظاهر براق ،لک ها ، آکنه و جوش های صورت و بدن خود احساس نارضایتی کنید و یا حتی در بهترین حالت از اینکه آرایش بر روی صورتتان دوام ندارد ناراضی باشید ، اما داشتن پوست چرب مزایایی دارد.

سبوم حاوی ویتامین E است ، نوعی آنتی اکسیدان که می تواند به جلوگیری از بیماری عروق خونی کمک کند. مقادیر بالای سبوم همچنین می تواند به محافظت از پوست در برابر عفونت و تقویت دفاع آنتی اکسیدانی بدن کمک کند.

علاوه بر این ، در حالی که بسیاری از افراد در طول زمستان از خشکی پوست و عوارض ناخوشایند آن رنج می برند ، افرادی که پوست چرب دارند ، همیشه یک لایه چربی گاهی کمتر و گاهی بیشتر روی پوست خود احساس می کنند و در واقع کمتر احتمال دارد این علائم را تجربه کنند. اکثر متخصصان مراقبت از پوست این موضوع را تصدیق می کنند که افرادی که دارای انواع پوست چرب یا مختلط هستند ، اغلب دیرتر پیر می شوند. چرا که چربی پوست از خطوط و چین و چروک جلوگیری می کند.

شاید در حال حاضر  از شرایط موجود لذت نبرید ، اما با مراقبت مناسب از پوست ، می توانید سبوم پوست خود را کاهش داده درعین حال که از منافع وجود آن برای پوستتان نیز بهره می برید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

پیشنهاد های اختصاصی دکتر بلیزا

 

DrBellza instagram