چگونه از ایجاد اسکار ناشی از آکنه جلوگیری کنیم؟ آیا اسکار قابل درمان است؟

جوش های ناشی از آکنه می تواند بسیار دردناک و آزاردهنده باشد. همچنین مدتی بعد از، از بین رفتن آکنه ، ممکن است اسکارهای عمیقی را روی پوست صورت و سایر نواحی بدن بر جای بگذارند. این اسکارها از خود آکنه می توانند بیشتر آزار دهنده باشند.    

با این حال ، قبل از اینکه بتوانید به طور مؤثر از شر اسکار ناشی از آکنه خلاص شوید ، مهم است که نوع آکنه ای که با آن درگیر هستید را بشناسید تا مشخص شود ، کدام روش درمانی برای پوست شما مناسب تر است و سپس آن را درمان کنید ، زیرا جوش جدید می تواند منجر به اسکار جدید شود.

جلوگیری از ایجاد اسکار آکنه

تقریباً میلیون ها آدم هر سال با انواعی از اسکار آکنه سر و کار دارند. این آمار می تواند کمی ترسناک باشد اما باید بدانید که بیش از 95 درصد از کل بیمارانی که مبتلا به آکنه ولگاریس هستند با درجات مختلفی از انواع اسکار مواجه می شوند. با این حال ، درمان سریعتر آکنه ، احتمال اسکار ناشی از ضایعات آکنه را کمتر می کند.

صرف نظر از نوع پوست ، پیشگیری از اسکار آکنه مهم است. این که شما پوستی مستعد آکنه دارید یا گاه به گاه جوش میزنید ، فرقی نمی کند ، هر کسی که دارای ضایعه آکنه باشد می تواند با اسکار مواجه شود. اگر به دنبال راه هایی برای کم رنگ شدن ظاهر اسکار آکنه و جلوگیری از ایجاد آن در آینده هستید ، از این نکات برای صاف و شفاف نگه داشتن پوست خود استفاده کنید.

بهترین راه برای جلوگیری از ایجاد اسکار آکنه ، شروع به درمان درست و به موقع بعد از ایجاد آکنه است. با این کار از بروز آکنه شدید و ایجاد اسکارهای بدتر جلوگیری می کنید.

برخی از درمان های اسکار که بیشتر با آن آشنا خواهید شد را نمی توان در کنار داروهای معمولی ضد آکنه انجام داد و التهاب ناشی از جوش نیز می تواند اثر درمانی را کاهش دهد.

وقتی صحبت از مراقبت از پوست می شود ، درک علت آکنه و نکات پیشگیری از ایجاد اسکار نیز شامل آن می شود. ما در این مقاله روشهای مختلفی در مورد نحوه جلوگیری از ایجاد اسکار بعد از آکنه را به شما خواهیم گفت. خوشبختانه ، پیشرفت های اخیر در جلوگیری از ایجاد آکنه و درمان اسکار ابتدایی به منظور جلوگیری از ایجاد اسکار نهایی ، به افراد مبتلا به آکنه کمک فراوانی کرده است.

اسکار آکنه چگونه ایجاد می شود؟

برخلاف تصور رایج ، شما فقط با فشار دادن جوش موجب ایجاد اسکار نمی شوید. ضایعات آکنه ای هستند که مستعد ابتلا به اسکار هستند ، حتی اگر به آنها دست نزنید.

این ضایعات بیشتر آکنه های کیستیک هستند که باعث احساس درد در زیر پوست می شوند و به راحتی به سطح پوست راه پیدا نمی کنند و باعث به دام افتادن التهاب در آنجا می شوند.

و در کل افرادی که آکنه شدید دارند بیشتر مستعد اسکار ناشی از آکنه هستند. زمانی که غدد سباسه بیش از حد سبوم تولید می کنند ، باعث مسدود شدن منافذ توسط سلولهای مرده پوست و باکتری های P.آکنه می شوند. در صورت ایجاد انسداد ، منافذ توسط ماده عفونی داخل آن متورم شده و در نهایت با پارگی کیست در اعماق درم ، بافت پوست اطرافش را تخریب می کند ، سپس توسط گلبولهای سفید که وظیفه مبارزه با عفونت را دارند ، مورد حمله قرار می گیرد و از آنجا که آنزیم های بیشتری نیز در آن منطقه وجود دارد ، باعث تخریب بیشتر می شود. که این حالت را در آکنه کیستیک می بینیم.

اسکار آکنه واقعی وقتی ایجاد می شود که بدن شما یک مرحله از روند بهبودی را طی کند و قادر به ایجاد کلاژن ( پروتئینی که به منظور انعطاف پذیری و استحکام بیشتر پوست ساخته می شود ) به صورت عادی نباشد. تمام آنزیم های حاضر در منطقه ای که آکنه وجود دارد ، مواردی مانند کلاژن و الاستین را می بلعند. در صورتی که التهاب بسیار زیاد باشد ، کلاژن و بافت الاستیک قادر به بازسازی کامل نیستند ، یا به نوعی بی نظم یا پاتولوژیک هستند و سالم شکل نمی گیرند ، اینجاست که اسکار ایجاد می شود.

هرچه التهاب پوست مبتلا به آکنه بیشتر باشد ، احتمال ایجاد اسکار بیشتر است. پاپول ها ، پوسچول ها و کیست ها اغلب در صورت عدم درمان آکنه باعث ایجاد اسکار می شوند ، در حالی که جوش های سر سفید ، جوش های سرسیاه و سایر ضایعات آکنه غیر التهابی باعث علائم ماندگار نمی شوند. هرچه جوش عمیق تر باشد ، احتمال اسکار بیشتر است.

انواع اسکار

قبل از اینکه سعی کنید اسکار خود را درمان کنید ، مهم است که با انواع آن آشنا بشوید. به این دلیل که هر نوع اسکار پاسخ متفاوتی به درمان می دهد و برخی از درمان ها برای انواع خاص بهتر از سایر درمان ها هستند.

سه نوع اصلی از اسکار آکنه وجود دارد که اکثر افراد با آن روبرو هستند:

اسکار آتروفیک 

نوع دیگری از اسکار ، اسکار آتروفیک است که به صورت فرورفتگی هایی در سطح پوست خود را نشان می دهد.  زمانی این اتفاق می افتد که  کلاژن کافی تولید نشود و در نهایت باعث از بین رفتن بافت پوست در آن ناحیه شود. از آنجا که سطح پوست از منافذ مسدود شده پوشانده شده است و توسط عامل دیگری پشتیبانی نمی شود ، در نهایت باعث فرورفتگی هایی در سطح پوست می شود. این اسکار هم در مردان و هم در زنان شایع است و بیشتر در صورت مشاهده می شود.

سه نوع اسکار آتروفیک وجود دارد

Boxcar Scar : این نوع اسکار باریک و U شکل هستند که دارای لبه های تیز هستند و می توانند کم عمق یا عمیق باشند. هرچه کم عمق تر باشد ، به درمان ها بهتر پاسخ می دهند.

Ice-pick Scar : این نوع اسکار باریک ، عمیق و V شکل است و باعث ایجاد سوراخ در سطح پوست می شود.این اسکارها می توانند مانند حفره های کوچک گرد یا بیضی شکل مانند اسکار آبله مرغان به نظر برسند. این اسکارها دشوارترین نوع اسکار برای درمان هستند زیرا می توانند به زیر سطح پوست گسترش پیدا کنند.

Rolling Scar : که به طور معمول دارای لبه های گرد و ظاهری نامنظم هستند. این اسکارها دارای فرورفتگی های گسترده و لبه های شیب دار هستند.

اسکار آتروفی فولیکولار ماکولار

یکی دیگر از تغییرات پوستی ناشی از اسکار که کمتر دیده می شود ، همان آتروفی فولیکولار ماکولار است. این مورد از طریق جوش های ریز و سفید رنگی که اطراف فولیکول های مو و در قسمت پایین تنه یا بازوها دیده می شود، شناخته می شود. این جوش های سخت و سفید می توانند دائمی باشند.

اسکار هایپرتروفیک 

زمانی که زخمی در بدن بهبود پیدا می کند ، بدن ممکن است کلاژن اضافی تولید کند . با این حال ، کلاژن بیش از حد می تواند منجر به ایجاد توده ای از بافت برجسته روی سطح پوست شود. این اسکار به اسکار کلوئیدی یا هیپرتروفیک معروف است. این مورد بیشتر در بدن آقایان و در قفسه سینه و پشت دیده می شود.

هایپرپیگمنتیشن یا لک های تیره

برخی از بیماران مبتلا به آکنه با هایپرپیگمنتیشن پس از التهاب سر و کار دارند. بسیاری تصور می کنند که لک های تیره ای که بعد از درمان آکنه به جای می ماند اسکار است، اما در واقع ، این لک ها تحت عنوان هایپرپیگمنتیشن بعد از التهاب شناخته می شوند و بقایای پروسه طبیعی التهاب پوست است. افرادی که پوست تیره تری دارند ممکن است شاهد لک های قهوه ای یا تیره تری باشند، در حالی که ممکن است در افراد با پوست روشن تر ، این لک ها به رنگ صورتی ، قرمز یا حتی بنفش مشاهده شود. ممکن است دیده باشید که وقتی سطح پوست را به آرامی می کشید ، این لک ها به طور موقت از بین می روند.

هایپرپیگمنتیشن بعد از التهاب ، بعد از مدت کوتاهی و معمولاً طی سه تا شش ماه از بین می رود. گزینه های درمانی زیادی وجود دارد که می تواند روند بهبودی را تسریع کند ، اما جلوگیری از قرار گرفتن در معرض آفتاب مهمترین عامل بازدارنده است. پرتو فرابنفش نور خورشید می تواند پوست را تیره کند و باعث می شود لک های پوستی غیر طبیعی در پوست ایجاد شود. همیشه قبل از بیرون رفتن از خانه ، حتی هنگامی که هوا ابری است ، ضدآفتاب استفاده کنید. در مقابل ، اسکار واقعی آکنه می تواند دائمی باشد.

چگونه می توان اسکار آکنه را درمان کرد

اسکار آکنه ، عارضه جانبی تاسف بار آکنه است. رهایی از اسکار آکنه می تواند مشکل باشد ، اما اقدامات مناسب پیشگیری و روش های درمانی مختلف می تواند به شما در رفع اسکارهای موجود کمک کرده و از ایجاد اسکارهای جدید جلوگیری کند همانطور که قبلاً نیز گفته شد. اگر می خواهید اسکار آکنه را از بین ببرید ، روش های مختلف درمانی خانگی و پزشکی وجود دارد .

از دست زدن به پوست و جوش خود خودداری کنید

یکی از بهترین توصیه هایی که هر متخصص پوست می تواند به بیماران خود کند ، این است که به پوست خود دست نزنید. اگرچه این کار خیلی وسوسه کننده است ، اما می تواند احتمال ایجاد اسکار را تا حد زیادی افزایش دهد. زمانی که به جوش ها و ضایعات آکنه خود فشار وارد می کنید ، باکتریها و سایر آلودگی ها می توانند مسیر خود را به درم عمیق تر کنند. این کار می تواند به سرعت ، عفونت را گسترش داده و بافت اطراف آن را تخریب کند و منجر به التهاب بیشتر شود که در نتیجه احتمال ایجاد اسکار را بیشتر می کند. بگذارید جوش ها باقی بمانند و به جای دستکاری آنها ، سعی کنید با تصحیح و تداوم در پاکسازی پوست ، آن را اصلاح کنید. 

روش های درمانی طبیعی

بسیاری از افراد برای کمک به از بین بردن اسکارهای آکنه از درمان های طبیعی استفاده می کنند ، اما از نظر علمی خیلی ثابت شده نیست. برخی از این درمان ها ممکن است باعث تحریک بیشتر پوست یا مشکلات دیگری شوند ، بنابراین استفاده از آنها توصیه نمی شود.

ترکیبات خانگی که معمولاً برای درمان اسکار آکنه استفاده می شوند عبارتند از:

  • روغن نارگیل
  • شی باتر
  • ژل آلوئه ورا
  • عسل 
  • جوش شیرین
  • آب لیمو

از بین این ترکیبات جوش شیرین و آب لیمو بیشتر باعث تحریک پوستی می شوند بنابراین آنها را از لیست خود خارج کنید.

درمان های خانگی 

قبل از شروع درمان برای اسکار آکنه ، مهم است که ابتدا به متخصص پوست مراجعه کنید. آنها می توانند به شما در تعیین بهترین روش برای کاهش ظاهر اسکار کمک کنند و همچنین اطمینان حاصل کنند که علائم روی پوست شما اسکار است و نشان دهنده مشکل دیگر نیست.

روش های درمانی مختلفی در دسترس است که بسیاری از آنها می توانند به افراد در بهبود آکنه خود کمک کرده و ظاهر اسکارها را کاهش دهند. بدین منظور که روش های خانگی بیشتر در پیشگیری از ایجاد اسکار مؤثر هستند و یا به زبانی ساده تر از ایجاد اسکارهای عمیق جلوگیری می کنند. به همین دلیل از این درمان ها در مراحل ابتدایی ایجاد آکنه استفاده می شود. که عبارتند از :

سالیسیلیک اسید

احتمالاً شما قبلاً از سالیسیلیک اسید برای درمان آکنه استفاده کرده اید. سالیسیلیک اسید یک ترکیب طبیعی است که اغلب به عنوان یک ماده در محصولات مراقبتی ضد آکنه دیده می شود. سالیسیلیک اسید به پاکسازی آلودگی های روی پوست و منافذ ، سلولهای مرده پوست و سایر بقایای پوستی که منجر به آکنه می شود کمک می کند.

همچنین به کاهش تورم و قرمزی آکنه کمک و در صورت استفاده موضعی پوست را لایه برداری می کند که یکی از بهترین روش های درمانی برای اسکارهای آکنه محسوب می شود.

سالیسیلیک اسید برای انواع اسکار مفید است. این امر باعث می شود که این ترکیب به روتین روزانه مراقبت از پوست اکثر افرادی که با آکنه دست و پنجه نرم می کنند ، اضافه شود.

از پدهای آغشته به سالیسیلیک اسید جهت درمان نقطه ای و لوسیون گرفته تا پاک کننده های صورت ، این روزها تقریباً در جهت درمان انواع آکنه استفاده می شود.

ممکن است تأثیرات استفاده از سالیسیلیک اسید پس از گذشت چند هفته مشاهده شود. البته این محصول می تواند باعث خشکی یا سوزش پوست نیز شود. بنابراین افراد دارای پوست حساس بهتر است قبل از زدن این ترکیبات بر روی صورت خود ، محصولی را که حاوی این اسید است را بر روی قسمت کوچکی از پوست تست کنند و درکل میزان کمتری از این محصول را نسبت به افراد دیگر باید استفاده کنند.

رتینوئیدها

رتینوئیدهای موضعی یکی دیگر از درمان های آکنه با خاصیت نرم کنندگی اسکار است. علاوه بر سرعت بخشیدن به بازسازی سلولی و بهبود بافت پوست شما ، رتینوئیدها می توانند به روشن شدن و کاهش تغییر رنگ اسکارهای هایپرپیگمنته که بیشتر در افرادی با رنگ پوست تیره وجود دارد ، نیز کمک کرده و براساس بررسی های اخیر ، ظاهر اسکارها را بهبود می بخشند.

با این حال ، ذکر این نکته حائز اهمیت است که رتینوئیدها می توانند پوست را نسبت به نور خورشید حساس کنند. اگر از داروهای رتینوئید برای درمان آکنه یا اسکار استفاده می کنید ، هنگام بیرون رفتن از منزل و حتی در طول روز در منزل نیز باید از ضد آفتاب استفاده کنید.

رتینوئیدهای موضعی بسیار مناسب اسکار های آتروفیک است.

آلفا هیدروکسی اسیدها

آلفا هیدروکسی اسیدها (AHAs) اغلب در محصولات ضد آکنه یافت می شوند ، می توانند به از بین رفتن سلول های مرده پوست کمک کرده و از انسداد منافذ جلوگیری کنند. AHA ها همچنین می توانند ظاهر اسکار را بهبود ببخشند.

AHA ها نوعی اسید خفیف هستند که باعث جدا شدن لایه خارجی پوست می شوند تا پوست تازه زیر آن آشکار شود. این فرآیند ممکن است به تغییر رنگ اسکار نیز کمک کند.

این اسید مناسب انواع اسکار آکنه است .

لاکتیک اسید 

لاکتیک اسید می تواند به عنوان یک لایه بردار ملایم عمل کند تا سلولهای مرده پوست را از بین ببرد. ممکن است به کاهش ظاهر اسکارها و صاف و نرم شدن بافت کلی پوست کمک کند.

اسید لاکتیک همچنین ممکن است به روشن شدن بافت اسکار تیره کمک کند ، گرچه گاهی اوقات ممکن است باعث هایپرپیگمنتیشن شود! با توجه به این اثر نامطلوب احتمالی ، بهتر است قبل از استفاده از آن ، محصولاتی که حاوی اسید لاکتیک هستند را مانند مابقی محصولات پوستی قبل از استفاده از آن برای درمان اسکار ناشی از آکنه ، بر روی یک ناحیه کوچک از پوست تست کنید.

بسیاری از محصولات ضد آکنه حاوی اسید لاکتیک هستند. ابن ترکیب در سرکه سیب نیز وجود دارد ، که می توانید از سرکه سیب رقیق شده به عنوان تونر یا درمان نقطه ای به عنوان لاکتیک اسید استفاده کنید. این امر یک درمان طبیعی و مقرون به صرفه تر را فراهم می کند.

لاکتیک اسید برای انواع اسکارهای آکنه مناسب است.

ضد آفتاب

بله استفاده روزانه از کرم ضد آفتاب روی اسکار بسیار حیاتی است. قرار گرفتن در معرض آفتاب می تواند اسکارها را تیره تر کرده یا آنها را تشدید می کند.

درمانهای پزشکی

چندین روش درمانی پزشکی برای کمک به کاهش اسکار آکنه در دسترس است. متخصصین پوست بسته به نوع پوست فرد و میزان و نوع اسکار ممکن است روشهای مختلفی را توصیه کنند. که عبارتند از :

درمانهای استروئیدی

تزریق استروئید می تواند التهاب را کاهش دهد و به صاف کردن اسکارهای ضخیم کمک کند تا سطح پوست نرم تر و یکدست تر به نظر برسد. این تزریقات باید توسط متخصص پوست یا پزشکی که در این زمینه تخصص دارد انجام شود. به خاطر داشته باشید که درمان های استروئیدی باعث بهبود بافت پوست نمی شوند ، اما می توانند به کوچک شدن ظاهر آکنه کمک کنند.

پانچ اِگزیژن

پانچ اِگزیژن می تواند روشی فوق العاده برای بهبود اسکارهای یخی ( Ice-pick Scars ) باشد. در پانچ اِگزیژن اسکار را با بخیه می بندند و این امکان ایجاد می شود که درم به صورت یکنواخت به هم برسد. این روش ممکن است بر اسکارهای خفیف تأثیر نداشته باشد ، که در این صورت درم ابریژن ، لیزر یا لایه برداری شیمیایی می تواند کمک کننده باشد.

درم ابریژن

این روش درمانی شامل بی حسی و انجماد ناحیه آسیب دیده پوست و سپس زدن تیغ است. با این روش بافت آسیب دیده را از بین می برند.

سابسیژن

این پروسیجر باید توسط متخصصین پوست انجام شود بدین صورت که زیر بافت اسکار آکنه را با یک سوزن یا چاقوی جراحی تخریب می کنند تا باندهای فیبروز زیر بافت اسکار را از هم جدا کنند. پس از جدا شدن این باند ها ، فشار روی بافت کاهش می یابد و کلاژن جدید برای ایجاد یک سطح نرم تر ایجاد می شود. در این تکنیک معمولاً عوارضی ایجاد نمی شود ، با این حال ممکن است باعث کبودی پوست شود که  1-2 هفته به طول می انجامد. این تکنیک اغلب در ترکیب با سایر تکنیک ها ، مانند لیزر درمانی نتیجه بهتری دارد .

فیلرها یا به عبارتی پرکننده ها

بسیاری از افراد مبتلا به آکنه ، فیلر را برای درمان اسکار آکنه انتخاب می کنند. فیلرها می توانند به پر کردن فرورفتگی های کم عمق باقی مانده از آکنه کمک کنند ، و این فیلرهای پوست نتایج فوری را ایجاد می کنند که حداقل به مدت یک سال باقی می ماند. انواع مختلفی از فیلرها برای انجام این روش استفاده می شود. برخی از متخصصان پوست حتی می توانند چربی بخشی از بدن بیمار را به داخل اسکار تزریق کنند.

درمان با لیزر

بسیاری از افراد مبتلا به اسکار شدید آکنه به دنبال درمان با لیزر سطحی ( Laser Surface ) هستند. در دهه های گذشته از لیزر دی اکسید کربن برای بهبود سطح پوست استفاده شده است. لیزر باعث می شود لایه پوستی آسیب دیده از آفتاب به صورت لایه ای از بین برود تا پوست جدید رشد کند. متأسفانه ، این روش می تواند عوارض جانبی از جمله تغییر رنگ پوست ، اگزما ، عفونت و تورم را ایجاد کند. برای دور زدن این عوارض ، از سیستم های لیزر پالس و اسکن شده کربن دی اکسید برای کنترل بهتر اثرات لیزر استفاده شده است.

همچنین لیزرهای غیرمخربی نیز وجود دارد که درم را بدون آسیب اپیدرم هدف قرار می دهند. این سیستم ها با عوارض جانبی کمتر و ایمن تر هستند ، اما همیشه به همان اندازه مؤثر نیستند. لیزرسطحی ( Laser Surface ) می تواند ظاهر زخم های آکنه را بسیار بهبود بخشد ، اما اسکارهای عمیق تر کاملاً برطرف نمی شود.

میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ پروسه وارد کردن سوزن های ریز در پوست اطراف اسکار برای تحریک بدن برای ایجاد کلاژن بیشتر است. این کلاژن ممکن است با صاف کردن پوست ، ظاهر زخم های آکنه را کاهش دهد.

با این حال ، میکرونیدلینگ می تواند عوارض جانبی ایجاد کند. بسیاری از افراد بعد از درمان قرمزی ، درد و التهاب را تجربه می کنند ، اما این اثرات به مرور زمان فروکش می کنند.

لایه برداری شیمیایی

لایه برداری شیمیایی یک گزینه درمانی محبوب برای اسکار آکنه است. متخصصان مراقبت از پوست برای کمک به لایه برداری از لایه فوقانی و کاهش ظاهر اسکار آکنه ،از یک اسید قوی استفاده می کنند. یکی از رایج ترین لایه بردارهای شیمیایی شامل گلیکولیک اسید است. این محلول لایه فوقانی پوست را از بین می برد و باعث می شود یک لایه تازه ایجاد شود. لایه برداری های شیمیایی برای هر نوع پوست و اسکاری مناسب نیستند. افرادی که رنگ پوست تیره دارند باید از لایه برداری پوست اجتناب کنند ، زیرا می تواند رنگدانه پوست تازه بهبود یافته را روشن تر کند و تضاد زیادی بین آن لک های پوستی و سطح پوست ایجاد کند.

حال ببینیم کدام یک از اقدامات پزشکی مناسب کدام نوع اسکار است؟

اسکار آتروفیک و رولینگ : اسکارهای آکنه در این گروه اغلب از طریق تکنیک های تقویتی ، نیدلینگ پوستی ، لیزرسطحی ، و درم ابرِیژن از بین می رود.

 اسکار هایپرتروفیک : خلاص شدن از شر این اسکارها ممکن است نیاز به تزریق موضعی استروئید ، استفاده از ژل سیلیکون ، نیدلینگ پوستی ، کرایوتراپی و سرجیکال ریوِیژن داشته باشد.

Boxcar Scar و Ice-pick Scar : این اسکارها از طریق لیزر ، درم ابریژن ، ساب سیژن و اِگزیژن از بین ببرند.

در بسیاری از مواقع در افراد مبتلا به آکنه با ترکیبی از چندین روش فوق ، اسکارشان قابل درمان است. تقریباً همه افراد مبتلا به آکنه با علائم آکنه و اسکار سروکار دارند ، اما با توجه به این نکات و اینکه بهبود اسکار آکنه با انجام روشهای درمانی آکنه به طور مداوم ، پیشگیری و درمان اسکارها از همیشه راحت تر است.

در نهایت اگر در تلاش هستید که علائم اسکار آکنه مثل تیرگی و فرورفتگی های بعد از جوش را درمان کنید ، خیلی مهم است که روتین فعلی مراقبت از پوست خود را نیز مورد توجه قرار دهید. باید بدانید که گاهی درمان های خانگی ممکن است آکنه شما را بدتر کند. یکی از سؤال هایی که در این زمینه مطرح می شود این است که: 

آیا پراکسید هیدروژن روی آکنه تأثیر دارد؟ پاسخ این است که نه ، و حتی می تواند پوست را سوزانده و اسکار شما را بدتر کند. 

آیا گوگرد می تواند آکنه را درمان کند؟  پاسخ این است که می تواند کمک کننده باشه ، اما می تواند پوست را نیز خشک کرده و مشکل شما را بدتر کند. 

آیا رژیم غذایی شما با آکنه مرتبط است؟ پاسخ این است که بله. بهترین راه برای درمان اسکار آکنه ، پیشگیری است. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

پیشنهاد های اختصاصی دکتر بلیزا

 

DrBellza instagram