آیا تغییرات رژیم غذایی بر آکنه مؤثر است؟

مشابه سؤال “آیا استرس می تواند باعث آکنه شود یا نه” ، حدس و گمان های زیادی نیز در مورد رابطه تغذیه و آکنه وجود دارد. تحقیقات زیادی در این زمینه انجام شده است و شما می توانید منابع بیشماری را در مورد تئوری ناامید کننده ارتباط رژیم غذایی خاص ,  علل بروز آکنه  و همچنین تبلیغاتی که ارتباط رژیم غذایی خاص را با داشتن پوست سالم نشان می دهد ، پیدا کنید. در حالی که به طور مثال چیپس سیب زمینی و شکلات نمی توانند به عنوان عاملان اصلی ایجاد آکنه باشند ، اما نمی توان این نکته را نیز نادیده گرفت که مواد غذایی می توانند در وخیم تر شدن وضعیت آکنه نقش داشته باشند.

این مقاله برخی از غذاهایی را که معمولاً با آکنه همراه هستند  را به شما معرفی و اهمیت رژیم سالم و متعادل را برجسته می کند و همچنین پیشنهاداتی راجع به چگونگی تغییر و نظارت بر مواد غذایی که می خورید را به شما می دهد تا تأثیر مثبت بر روی پوست شما بگذارد.

تغذیه و آکنه چگونه ارتباط دارند؟

همانطور که در مبحث انواع آکنه  گفته شد، مقصر اصلی ایجاد آکنه تغییرات هورمونی شناخته شده است ، که می تواند ناشی از بلوغ یا سایر مراحل زندگی باشد. 

به طور مثال در دوران بلوغ ، بدن بیشتر هورمونی به نام فاکتور رشد 1 انسولین مانند (IGF-1) را تولید می کند. IGF-1 هورمونی است که به بدن در بازسازی و ایجاد بافت های مهم کمک کند. برخی مطالعات نشان می دهد که IGF-1 ممکن است تولید سبوم را افزایش داده و علائم آکنه را بدتر کند.

با این حال ، سبک زندگی و رژیم غذایی نیز با شیوع آکنه مرتبط است. در واقع یک رژیم غذایی سالم و متعادل ، کلید اصلی بدن سالم و پوست سالم است.

برخی غذاها نیز می توانند سطح IGF-1 را افزایش دهند. اجتناب از این غذاها می تواند به بهبود علائم آکنه کمک کرده و از بروز آن جلوگیری کند.

همچنین به یاد داشته باشید که پوست ما به اندازه خودمان فردی است ، واکنش افراد به غذاهای مختلف متفاوت است و چیزی که ممکن است بر یک شخص تأثیر داشته باشد ، ممکن است بر فرد دیگر بی تأثیر باشد. بنابراین سعی کنید یک رژیم غذایی متنوع داشته باشید و در عین حال سعی کنید هر چیزی که باعث ایجاد یا بدتر شدن آکنه شما می شود را ثبت کنید.

غذاهایی که معمولاً مقصر شناخته می شوند

گفته می شود غذاهای زیادی وجود دارند که تشدید کننده آکنه هستند ، اما خواهید دریافت که بسیاری از این اتهامات مبتنی بر تحقیقات ناقص است یا اصلاً وجود خارجی ندارد. با این وجود ، بین انتخاب های خاص رژیم غذایی و آکنه ، چندین ارتباط مهم وجود دارد.

شکر

به طور قطع شکر نباید در رژیم غذایی ضد آکنه وجود داشته باشد اما متأسفانه در هر ماده غذایی که در طول روز می خوریم وجود دارد که اجتناب از آن را دشوار می کند. مصرف قند روزانه خود را در حد دو تا چهار وعده از فروکتوز موجود در میوه تأمین و از قندهای موجود در سایر مواد غذایی مانند کربوهیدرات های تصفیه شده و شیرینی و شکلات خودداری کنید. شکر می تواند آکنه را تشدید کند و باعث ایجاد مشکلات بهداشتی دیگری نیز می شود.

لبنیات

یکی از سوال های رایج که اغلب سوال می کنند این است که آیا لبنیات باعث آکنه می شود؟  

اگر با آکنه دست و پنجه نرم کرده اید ، به احتمال زیاد به شما گفته شده است که باید میزان مصرف لبنیات خود را کاهش داده و شیر و محصولاتی که حاوی این ماده مشترک مانند پنیر و بستنی هستند را از رژیم غذایی خود حذف کنید. اما جالب است بدانید اگرچه لبنیات مانند بسیاری از غذاهای دیگر ممکن است با شیوع آکنه ارتباط داشته باشد ، اما این نظریه هنوز اثبات نشده است.

شیر حاوی پیش ماده آندروژن است و در معرض آنزیمهای خاص به راحتی می تواند به هورمونهای مردانه تبدیل شود. منافذ موجود در پوست حاوی این آنزیمهای خاص هستند و ترکیب این دو ممکن است منجر به ایجاد جوش ، جوش های سرسیاه و سایر ضایعات پوستی شود.

 از طرفی براساس تصوربسیاری شیر می تواند باعث ایجاد آکنه شود زیرا شیر پاستوریزه حاوی IGF-1 می باشد. از آنجا که  IGF-1  منجر به تولید چربی می شود و چربی اضافی مستقیماً به ایجاد آکنه کمک می کند ، بسیاری از تحقیقات نشان می دهند که شیر به طور بالقوه می تواند یک عامل مستقیم در ایجاد آکنه باشد.

هیچ تحقیقاتی وجود ندارد که نشان دهد شیر ارگانیک (شیر حاصل از دام که براساس روشهای ارگانیک پرورش یافته است) از نظر سطح هورمون بهتر از شیر پاستوریزه است! شاید جای تعجب داشته باشد که برخی از مطالعات نشان می دهد شیر کم چرب کومدوژنیک تر از شیر کامل است ، که ممکن است مربوط به فرآوری شیر باشد ، اما همانطور که گفته شد این نظریه اثبات شده نیست.

شیر گاو شاخص G.I نسبتاً کمی دارد اما در بعضی موارد باعث ایجاد آکنه شده است.

 بنابراین بهتر است گزینه های جایگزین را انتخاب کنید ، محصولات غیر لبنی مانند شیر سویا ، نارگیل و بادام را امتحان کنید و از شیر برنج و شیر خشک دوری کنید ، که هر دو دارای شاخص G.I نسبتاً بالایی هستند.

شکلات

آیا شکلات باعث ایجاد جوش می شود؟ 

به احتمال زیاد به شما گفته شده است که خوردن شکلات مورد علاقه شما باعث ایجاد جوش های غیرقابل اجتناب و التهابات پوستی می شود ، اما آیا این تئوری صحیح است؟

 حقیقت این است که مطالعات بیشماری تأثیر مصرف شکلات بر بروز آکنه ولگاریس را بررسی کرده اند ، اما نتایج متنوع بوده است.

همیشه متخصصان بهداشت به بیماران خود در مورد مصرف شکلات هشدار داده اند ، گرچه این ارتباط فرضی بین شکلات و آکنه بیشتر مبتنی بر حدس و گمان بود و نه تحقیقات واقعی، اما بسیاری از متخصصان پوست امروزه گزارش می دهند که مصرف شکلات به نظر نمی رسد باعث افزایش شیوع آکنه در بیمارانشان شود. بنابراین ، منتظر تحقیقات بیشتر خواهیم بود.

اما چیزی که واضح است این است که  شکلات سرشار از قند است بنابراین G.I بالایی دارد. علاوه بر قند ، شیرشکلات که حاوی شیر است نیز می تواند باعث آکنه شود. اما متأسفانه باید بگوییم که نتایج یک مطالعه کوچک نشان داده که شکلات بدون شکر که حاوی 100 درصد کاکائو است نیز ممکن است علائم را در مردان جوان با سابقه آکنه بدتر کند. اگر نگران هستید که شکلات ممکن است باعث بروز یا تشدید آکنه شما شود ، می توانید یک یا دو هفته از شکلات در رژیم غذایی خود استفاده کنید و تأثیر آن را بر پوست خود مشاهده کنید.

الکل

الکل می تواند باعث نوسانات سطح هورمون شود و عدم تعادل در برخی از هورمون ها ممکن است به بهم ریختگی پوست منجر شود. مصرف منظم الکل می تواند سیستم ایمنی بدن را تحت تأثیر قرار دهد. اگر سیستم ایمنی بدن به خطر بیفتد ، ممکن است بدن شما نتواند با باکتری ها و عفونت هایی که منجر به آکنه می شوند ، مقابله کند. نوشیدنی های الکلی اغلب پر از شکر است وبا افزایش انسولین می تواند منجر به وخیم تر شدن التهاب شود. الکل همچنین کبد را تضعیف می کند ، این در حالی است که کبد نقش تنظیم هورمون ها و قند خون را دارد. بنابراین از نوشیدن زیاد مشروبات الکلی پرهیز کنید یا حتی الامکان مصرف خود را محدود کنید تا پوست شما فرصتی برای درخشش و سلامت داشته باشد.

مواد غذایی ضد آکنه

مواد غذایی انگشت شماری وجود دارد که موجب بروز آکنه می شوند اما خوشبختانه رژیم های غذایی و مواد غذایی زیادی باقی می مانند که می توانند به حفظ شفافیت و شادابی پوست کمک کنند.

آب بیشتری بنوشید


 60 درصد بدن شما از آب تشکیل شده است ، بنابراین جای تعجب نیست که برای بهینه سازی فرآیندهای فیزیکال نیاز به نوشیدن آب کافی داشته باشید. نوشیدن آب کلیدی است برای مصرف مقدار صحیح کالری روزانه. آب پایه و اساس پوست سالم و شفاف است ، بنابراین روزانه 8 لیوان آب بنوشید.

اسیدهای چرب امگا 3

امگا 3 و امگا 6 هر دو اسیدهای چرب ضروری برای بدن هستند. امگا 3 به کاهش تولید سبوم و التهاب کمک می کند و از طرفی امگا 6 پیش ساز التهاب است که می تواند مشکلات پوستی را بدتر کند. اما آنچه از اهمیت ویژه ای برخوردار است ، نسبت بین آنها است زیرا این امر به تعدیل التهاب کمک می کند. این روزها روغن های گیاهی (به عنوان مثال روغن آفتابگردان) بیشتر مصرف می شود. تعادل امگا در رژیم غذایی ما به نفع امگا 6 تغییر کرده است. برای رفع این مسئله ، دانشمندان توصیه می کنند که بیشتر اسیدهای چرب امگا 3 مصرف کنیم.

غذاهای دریایی منبع بسیار خوبی از امگا 3 هستند و در بین آنها منبع اصلی امگا 3 روغن ماهی است. ماهی های روغنی سرشار از مواد مغذی هستند و به همین ترتیب بخش مهمی از یک رژیم غذایی سالم و متعادل را تشکیل می دهند. بنابراین میتوانید ماهی های چرب مانند ماهی سالمون و ساردین را مصرف کنید. همچنین امگا 3 را می توانید در آجیل هایی مانند بادام ، گردو ، فندق ، دانه چیا و دانه کتان پیدا کنید.

لازم به ذکر است که ماهی و غذاهای دریایی G.I کم دارند و برای پوست مفید هستند.

غذاهای غنی از آنتی اکسیدان

پیروی از رژیم غذایی شامل مواد غذایی حاوی آنتی اکسیدان می تواند به پوست شما در مقابل آسیب هایی که در معرض آفتاب می تواند ایجاد شود ، کمک کند. برخی مطالعات حتی نشان داده اند که آنتی اکسیدان ها مدت زمان ماندگاری آکنه را کاهش می دهند و ممکن است منجر به کوچکتر شدن و کمتر دردناک بودن جوش ها و سایر ضایعات آکنه شود.

 تحقیقات نشان می دهد افرادی که پوست مستعد آکنه دارند ، ممکن است ویتامین A ، ویتامین E و آنتی اکسیدان های طبیعی کمتری در خون خود داشته باشند.

 انواع توت ها و میوه های تیره رنگ (به عنوان مثال انگور قرمز ، زغال اخته) غنی از آنتی اکسیدان ها هستند. 

 روغن آووکادو منبع خوبی برای ویتامین E است و غذاهایی حاوی بتاکاروتن زیاد (میوه های نارنجی مانند کدو تنبل ، سیب زمینی شیرین و هویج) سرشار از ویتامین A هستند.

 بنابراین میوه رابیش از پیش به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

چای سبز

مطالعات نشان داده اند که چای سبز می تواند با کاهش التهاب به مبارزه با آکنه کمک کند. علاوه بر نوشیدن چای سبز دم کرده ، از روش درمانی موضعی نیز می توانید استفاده کنید تا از خواص ضد آکنه چای سبز بیشترین بهره را ببرید. 

روی

روی برای پوست سالم ضروری است و به عنوان کاهنده التهاب و مقابله با P. acnes (یک باکتری پوستی که با افزایش و گسترش آکنه در ارتباط است) شناخته شده است. همچنین برخی تحقیقات انجام شده نشان می دهد که بیماران آکنه ممکن است کمبود زینک داشته باشند.

سبزیجات سبز (به ویژه کلم و کلم بروکلی) هر دو سرشار از آنتی اکسیدان و منبع خوبی برای روی هستند و در جلوگیری از آکنه به شما کمک کنند.

پروبیوتیک

احتمالاً در مورد فواید گوارشی پروبیوتیک ها شنیده اید. پروبیوتیک ها باکتری های خوبی هستند که می توانند عملکرد معده و هضم را بهبود ببخشند. شما می توانید پروبیوتیک ها را از ماست هایی که به این ترتیب برچسب زده شده اند دریافت کنید.

شاخص گلیسمی 

ممکن است شما در مورد ارتباط رژیم غذایی با گلیسمی پایین با کنترل آکنه شنیده باشید.

این موضوع دقیقاً به چه چیزی اشاره دارد؟

شاخص گلیسمی میزان تأثیر مواد غذایی بر میزان قند خون ما است. این مقیاس از 0 تا 100 با سه سطح مختلف از مقادیر GI مورد ارزیابی قرار می گیرد.

سطح شاخص گلیسمی بالا

مقدار شاخص گلیسمی بالا بین 70 تا 100 اندازه گیری می شود. نان سفید نمونه ای از یک ماده غذایی با گلیسمی بالا است.

سطح شاخص گلیسمی متوسط

شاخص گلیسمی متوسط مواد غذایی ​​بین 56 تا 69 اندازه گیری می شود. عسل نمونه ای از یک ماده غذایی با گلیسمی متوسط ​​است.

سطح شاخص گلیسمی پایین

شاخص گلیسمی پایین مواد غذایی زیر 55 اندازه گیری می شود. رژیم های غذایی با شاخص گلیسمی پایین به منظور دارا بودن فواید برای سلامتی از جمله کاهش خطر ابتلا به دیابت ، سندرم متابولیک ، مشکلات قلبی و عروقی ، سکته مغزی ، افسردگی و برخی سرطانها مورد توجه قرار گرفته اند. این دلیلی است بر این که رژیم غذایی مفید علاوه بر حفظ سلامتی بدن ، می تواند در دستیابی به پوست شفاف کمک کند. 

اما علم پشت این تئوری مبارزه با آکنه چیست؟

هرچه گلوکز موجود در جریان خون شما بیشتر باشد ، انسولین بیشتری در بدن شما ایجاد می کند. با افزایش قند خون ، بدن ممکن است به التهاب بیش از حد واکنش نشان دهد که در شدت و فراوانی جوش های آکنه نقش دارد. اگر رژیم غذایی شما پر از غذاهای دارای شاخص گلیسمی بالا باشد ، ممکن است واکنش بدن به شکل افزایش سطح هورمون ها باشد. این هورمون ها می توانند تولید غدد سباسه موجود در پوست را افزایش دهند و سبوم اضافی منجر به جوش های آکنه می شود.

نحوه حفظ رژیم غذایی با GI (شاخص گلیسمی= glycemic index) پایین

به طور کلی ، هر ماده غذایی فرآوری شده با قندهای تصفیه شده از نظر شاخص قند خون ، بالا خواهد بود، انتخاب مناسب برای افرادی که دارای آکنه هستند شامل غلات سبوس دار ، لوبیا و حبوبات ، آجیل ، دانه ها و بیشتر میوه ها است.

مصرف مواد غذایی بیش از حد پخته شده می تواند سطح شاخص قند خون را افزایش دهد ، خصوصاً در مورد مواد غذایی مانند ماکارونی. اما در خصوص محصولات تازه ، میوه های رسیده شاخص گلیسمی را بالا می برند ، بنابراین میوه های کمتر رسیده ممکن است انتخاب بهتری باشند.

سعی کنید غذاهای با شاخص گلایسمی بالا (به عنوان مثال غذاهای تصفیه شده مانند شکر و نان سفید،غذاهای قندی ، سیب زمینی ، برنج سفید) را با غذاهای با شاخص گلایسمی متوسط ​​تا کم یعنی غذاهایی که قند را آرامتر آزاد می کنند (مثل لوبیا ، عدس ، غلات کامل و برخی میوه ها و سبزیجات) جایگزین کنید.

غذاهای حاوی فیبر (جو دوسر ، عدس و غیره) همچنین ممکن است به تنظیم انسولین کمک کنند (انسولین به تحریک تولید هورمونهای مردانه که باعث ایجاد آکنه می شوند ، شناخته شده است). یک رژیم غذایی سرشار از فیتواستروژن ها – هورمون های طبیعی و گیاهی که در غذاهایی مانند سویا ، لوبیا و عدس وجود دارد – ممکن است به حفظ تعادل هورمون ها کمک کند.

رژیم مدیترانه ای

رژیم مدیترانه ای به رژیم غذایی گفته می شود که می تواند مزایایی در جهت پاکسازی پوست داشته باشد. 

حال سؤالی که مطرح می شود این است که این رژیم دقیقاً چه مزایایی برای سلامتی دارد؟

 این رژیم خطر کمتر ایجاد سرطان ، بیماری های قلبی ، آلزایمر و زوال عقل را نشان می دهد. رژیم مدیترانه ای مبتنی بر تغذیه افرادی است که در سواحل اطراف دریای مدیترانه زندگی می کنند و شامل کشورهایی مانند یونان ، فرانسه ، اسپانیا ، ایتالیا ، مقدونیه و مصر می شود.

معمولاً پیروی از رژیم مدیترانه ای به معنای خوردن مقادیر محدود لبنیات و به حداقل رساندن چربی های اشباع شده از گوشت قرمز و تخم مرغ است. افرادی که از این رژیم پیروی می کنند باید مقدار زیادی میوه و سبزیجات مصرف کنند ، به طور آزادانه از روغن زیتون استفاده کنند و نان ، برنج ، ماکارونی و غلات زیادی بخورند. این رژیم همچنین مصرف سیب زمینی ، دانه ، لوبیا و گوشت بدون چربی را توصیه می کند. یکی از ویژگی های بارز این رژیم غذایی به جای خرید مواد غذایی فرآوری شده ، خوردن غذاهای محلی و تازه است.

مطالعات متعددی بارها تأیید کرده اند که این شیوه رژیم غذایی می تواند کلسترول HDL خوب را بهبود بخشد ، باعث کاهش چربی در شکم ، کاهش فشار خون و کاهش قند خون شود. همچنین به اثبات رسیده است که به تلاشهای کاهش وزن کمک می کند.

این رژیم غذایی چه فایده ای می تواند برای آکنه داشته باشد ؟

کسانی که از رژیم غذایی مدیترانه ای سخت پیروی می کنند ، میوه و سبزیجات زیادی مصرف می کنند ، که تعداد زیادی از مواد معدنی ، ویتامین ها ، آنتی اکسیدان ها و ترکیبات گیاهی بدن را تأمین می کنند. مصرف ویتامین A برای کاهش و پیشگیری از آکنه غیر معمول نیست. همه این ترکیبات می تواند به مبارزه با بروز آکنه کمک کنند. همانطور که قبلاً بحث شد ، اسیدهای چرب امگا 3 فواید عمده ای برای مبتلایان به آکنه دارند و رژیم غذایی مدیترانه ای به مصرف ماهی چرب که از اسیدهای چرب امگا 3 غنی شده را ترغیب می کند.

برخی از انواع ماهی ها حاوی آنتی اکسیدان های کاروتنوئیدی هستند که برای محافظت از پوست شما در برابر آسیب در برابر اشعه ماوراء بنفش گفته شده است. تأکید رژیم غذایی مدیترانه ای بر روی قطع مواد غذایی فرآوری شده نیز نکته ای برای سلامت پوست است ، زیرا چربی ها ، قندها و مواد شیمیایی فرآوری شده موجود در فست فودها و موادی که ارزش غذایی ندارند می توانند به سلامتی ما آسیب رسانده و روی پوست ما تأثیر بگذارند.

با وجود همه این فواید ، آیا دلیل بر این است که این رژیم غذایی برای درمان آکنه مناسب است؟ مطمئناً نه. 

این رژیم غذایی میزان چربی های اشباع را کاهش می دهد ،در حالی که این چربی ها جذب کننده عالی ویتامین های مهم هستند. همچنین در این رژیم مصرف غذاهای چرب سالم دیده نمی شود ، در حالی که برخی از این غذاها می توانند التهاب را کاهش دهند و از این طریق شدت آکنه کاهش می یابد.

یکی از نگران کننده ترین جنبه های این رژیم در مورد اثرات آن بر گسترش آکنه ، توصیه به مصرف غلات است. این بدان معناست که پیروان این رژیم مقدار زیادی جو و گندم مصرف می کنند ، که مشخص شده است وضعیت آکنه را بدتر می کند. رژیم غذایی که شامل مقدار زیادی از غلات تصفیه شده و سبوس دار باشد ، کربوهیدرات بدن را  به میزان زیادی تأمین می کند. کربوهیدرات بیش از حد می تواند منجر به مقاومت به انسولین شود ، و این می تواند به افزایش قند خون منجر شود ، که ممکن است باعث ایجاد پوستی بیش از حد چرب شود.

تأثیر این رژیم در کاهش میزان بروز آکنه درست است ، اما در مطالعات متعدد مشاهده شده است که این میزان کاهش در واقعیت بسیار اندک است. در حالی که برخی از عادت های غذایی ارائه شده در این سبک زندگی به طور کلی برای سلامتی بسیار عالی است و ممکن است اثرات مثبتی بر روی جوش های آکنه داشته باشد ، مانند مصرف ماهی و مواد غنی از آنتی اکسیدان ، اما پیروی از این رژیم غذایی در نهایت درمان آکنه ولگاریس و سایر موارد پوستی نیست.

 آیا ویتامین b5 و آکنه در از بین بردن جوش نقش دارد؟

پاسخ این است که نه به تنهایی ، اما می تواند نقش مهمی ایفا کند.

مدیریت رژیم غذایی ضد آکنه

 اگر نگران این هستید که رژیم غذایی شما روی پوستتان تأثیر بگذارد ، یک دفترچه غذایی را برای خودتان در نظر بگیرید. هر آنچه می خورید را در آن ثبت کنید و علائمی را که بعد از خوردن غذاهای گفته شده مشاهده می کنید ، یادداشت کنید. این به شما کمک می کند تا تشخیص بدید که پوست شما به چه چیز خاصی حساس است و رژیم غذایی متناسب با پوست خود را پیدا کنید تا در حد امکان به شفافیت و سلامت بیشتر پوست خود و درمان آکنه کمک کنید و در عین حال از ایجاد آکنه در آینده جلوگیری کنید.

اما راه دیگر این است ، هر غذایی را که حدس می زنید باعث آکنه شود (مانند غذاهای با G.I بالا و لبنیات) را از رژیم غذایی خود به مدت 3 هفته قطع کنید و سپس بهتر است هر ماده غذایی (مانند لبنیات ، شکر ، یا آرد) را به مدت تنها یک روز دوباره به رژیم غذایی خود اضافه کنید و طی دو روز بعد از آن ، پوست خود را مورد بررسی قرار دهید. اگر متوجه تفاوت نشدید ، به خوردن آن نوع غذا ادامه دهید و سعی کنید مورد دیگر را امتحان کنید. این راه به شما کمک می کند که غذاهای خاصی که باعث تشدید علایم آکنه  شما می شود را تشخیص دهید.

حرف پایانی

تغذیه سالم همیشه توصیه می شود ، زیرا بدن و سیستم ایمنی سالم می تواند در مبارزه با باکتری های ایجاد کننده آکنه کمک کند. با این وجود ، استناد به غذایی خاص به عنوان عامل ایجاد آکنه غیر منطقی است.

موارد دیگری وجود دارد که مربوط به تغذیه نیست ، که می توانید در چرا پوست من چرب است و روتین روزانه مراقبت از پوست مطالعه کنید. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

پیشنهاد های اختصاصی دکتر بلیزا

 

DrBellza instagram