کرونا و عوارض پوستی،آیا در مورد Mascne چیزی می دانید؟

این روزها به علت شیوع بیماری کرونا و تأثیر بسیار زیادی که بر زندگی شخصی ما گذاشته است ، سؤال هایی مطرح می شود که لازم است به آن پاسخ داده شود.

آیا ابتلا به این بیماری بر پوست ما تأثیر می گذارد؟ آیا استفاده از ماسک های جراحی به پوست آسیب می رساند؟ در این شرایط که ما ملزم به استفاده از مواد ضدعفونی کننده هستیم ، چگونه می توانیم آسیب پوستی را به حداقل برسانیم؟ آیا استرس و نگرانی در این شرایط  به پوست ما آسیب می رساند؟ 

بیماری کروناویروس 2019 یا COVID-19 نوعی بیماری عفونت دستگاه تنفسی است. این ویروس می تواند بر دستگاه تنفسی فوقانی (سینوس ها ، بینی و گلو) یا دستگاه تنفسی تحتانی ( ریه ها) تأثیر بگذارد و علائم تنفسی ، تب و خستگی ایجاد کند. اما شواهد قطعی مبنی بر ایجاد عوارض پوستی وجود ندارد.

ماسک محافظتی

باید بدانیم پوشیدن ماسک های جراحی می تواند به پوست شما آسیب برساند ، به این شکل که می تواند پوست زیر ماسک را حساس و دچار آکنه کند ، که در اینجا با علت و نحوه مراقبت بهتر از پوست در این شرایط آشنا می شوید.

با توجه به شیوع بیماری کرونا و حتی سایر بیماری های ویروسی، بسیاری از ما به عنوان اقدامات پیشگیرانه در برابر شیوع ویروس ها ، ماسک های جراحی یا حتی ماسک های N95 استفاده می کنیم.

با این حال ، آیا می دانید که با پوشیدن ماسک برای ساعتهای طولانی ، به خصوص در مناطقی با آب و هوای گرم و مرطوب ، می توانید به پوست خود آسیب بزنید؟

هنگامی که با وجود ماسک نفس می کشیم ، درجه حرارت و رطوبت داخل ناحیه ماسک افزایش می یابد و محیطی ایده آل برای رشد باکتری ها ایجاد می کند.

نمی توان گفت که زیبایی بر سلامتی ارجح است یا برعکس ، فقط تا جایی که می توانید از مراقبت از پوست غافل نشوید و به روتین پوستی و زیبایی خود توجه بیشتری کنید! این نکات و ترفندهایی که توسط متخصصان به اشتراک گذاشته می شود به شما کمک می کند تا پوست خود را به همان اندازه سالم حفظ کنید

چگونه می توانید قبل از قرار دادن ماسک ، پوست خود را آماده کنید

به عنوان یک قاعده کلی، همیشه پوستتان را مرطوب و هیدراته نگه دارید

همانطور که به صورت مفصل در مورد مزیت استفاده از مرطوب کننده و آبرسان گفته شد ، مرطوب کردن روزانه احتمال اینکه پوست ما بسیار خشک یا چرب شود را کاهش می دهد. اگر پوست بسیار خشک یا چرب باشد ، می تواند باعث ایجاد یا تشدید بیشتر مشکلات پوستی مانند آکنه شود. به خصوص در آب و هوای گرم و مرطوب و همچنین افراد دارای نژاد آسیایی که پوست به طور طبیعی ، چربی بیشتری تولید می کند و آن را به سمت آکنه بیشتر سوق می دهد.

این کار باید به طور مداوم  و روزانه انجام شود و اگر به دنبال پوستی سالم و بدون لک هستید ، نباید از این روش صرف نظر کنید.

بهترین زمان برای استفاده از مرطوب کننده بعد از حمام ، شیو کردن یا لایه برداری است.

از محصولات پوستی و آرایشی بر پایه روغن استفاده نکنید

ما می دانیم که داشتن یک پوست درخشان هنوز یک ایده آل است و بسیاری از ما از محصولات مرطوب کننده پوست و فوندیشن و کوشن های بر پایه روغن استفاده می کنیم برای اینکه پوست ما در تمام روز درخشان باشد.

هنگامی که مدت طولانی ماسک های جراحی را می پوشید ، تا زمانی که ماسک بر روی صورتتان هست ، روغن محصولات آرایشی و پوستی و یا سبوم اضافی منافذ شما که در قسمت داخلی ماسک قرار می گیرد ، با پوست شما در تماس است.

حال تصور کنید که تنفس پوست شما در این شرایط به علت وجود ماسک سخت شده است ، حال اگر از محصولات پوستی و آرایشی بر پایه روغن که ساعت ها روی پوست شما می ماند نیز استفاده کنید، دچار مشکلات پوستی می شوید (یک پکیج کامل برای بستن منافذ و ایجاد آکنه!)

استفاده از محصولات زیبایی و پوستی مات کننده جهت کاهش چربی پوست 

توصیه می شود انواع پوستی مختلط و چرب از محصولاتی استفاده کنند که می توانند چربی پوست را از بین برده و پوست را برای ساعات طولانی مات کنند.

ترجیحاً از استفاده از محصولات آرایشی خودداری کنید اما اگر مایل به انجام آن هستید، پودرهای فشرده و فوندیشن های مات بهترین انتخاب برای شما خواهند بود 

این فقط مربوط  به محصولات آرایشی نمی شود، بهتر است از محصولات مراقبت از پوستی استفاده کنید که پوست شما را مات کرده و چربی بیشتر به پوست شما اضافه نکنند. از مرطوب کننده های فاقد چربی ، سبک و non-comedogenic استفاده کنید.

کمتر آرایش کنید ، یا حتی اصلاً آرایش نکنید

ما می دانیم که شما می خواهید در هر حالتی زیبا و بی نقص به نظر برسید حتی در زمانی که از خود محافظت می کنید ، اما واقعیت این است که با وجود آرایش سنگین و عدم تهویه مناسب به دلیل ماسک به راحتی امکان پذیر نیست.

متخصصان پوست توصیه می کنند به طور کامل آرایش را کنار بگذارید ، یا آرایش سبک تری انجام دهید تا تنفس پوست راحت تر باشد.

اگر احساس می کنید که آرایش شما کمی سنگین است و بعد از مدتی در پوستتان احساس ناراحتی می کنید ، زمان مناسبی پیدا کنید تا مدت کوتاهی ماسک خود را بردارید و بگذارید پوست شما نفس بکشد.

آنچه را باید بعد از برداشتن ماسک انجام دهید 

تمیز کردن آرایش

پس از رسیدن به خانه ، بلافاصله آرایش خود را پاک کرده و پوست خود را به خوبی تمیز کنید تا احتمال بسته شدن منافذ شما کمتر شود. بهتر است همیشه دابل کلینزینگ انجام دهید، به ویژه اگر از ماسک استفاده می کنید 
ممکن است یک بار تمیز کردن پوست در یک روز عادی کافی باشد ، اما در شرایطی که پوست شما طولانی مدت در یک فضای بسته و محصور به سختی قادر به تنفس باشد ، کار نمی کند.
دابل کلینزینگ  به معنی پاک کردن سطح پوست از آرایش ،ضدآفتاب و سبوم ،ابتدا توسط روغن تمیز کننده ، بالم تمیز کننده یا میسلار واتر است ، قبل از استفاده از شوینده بر پایه آبیا اسید میوه.
زمانی که دو بار صورت خود را پاک می کنید، اطمینان حاصل می کنید که کاملاً عرق ، باکتری ها و سلول های مرده پوست را از عمق منافذ پاک می کنید ، اما البته نه به قیمت خشک شدن پوست.

به خاطر داشته باشید که حتماً لایه برداری کنید

ممکن است لایه برداری جزو روتین شما نباشد ، اما اگر مرتبا از ماسک جراحی استفاده می کنید و می خواهید از بروز آکنه جلوگیری کنید ، حتماً لایه برداری را به روتین پوستی خود اضافه کنید.

لایه بردارهای شیمیایی برای نفوذ به عمق منافذ شما برای پاک کردن سلول های مرده و چربی که ممکن است در تمام مدت زمانی که ماسک های جراحی خود را می پوشیدید جمع شوند ، مناسب است.

افرادی که دارای پوستی پوست چرب و مستعد آکنه هستند و یا اینکه متوجه شدند این روزها به علت گذاشتن ماسک برای مدت طولانی ،  پوستشان چرب تر به نظر می رسد ، بهتر است با استفاده از لایه بردارهای حاوی BHA پاکسازی انجام دهند.

توصیه می شود بسته به نوع پوستی و به میزانی که از ماسک استفاده می کنید ، هفته ای یک تا دو پوستتان را لایه برداری کنید.

به صورت مداوم از ماسک های ورقه ای استفاده کنید

استفاده از ماسک های جراحی می تواند برای پوست شما بسیار مضر باشد ، و بهترین راه برای کمک به حفظ تعادل پوست شما استفاده از ماسک ورقه ای حاوی مواد مغذی است. این ماسک ها آرامش بخش،  آبرسان و کنترل کننده آکنه است. حداقل یک بار در هفته از این ماسک استفاده کنید.

برای ایجاد آکنه و سایر ضایعات پوستی در ناحیه فک و چانه آماده باشید

در حالی که ما مدعی هستیم که پیشگیری بهتر از درمان است ، ماسک های جراحی که در مدت زمان طولانی پوشیده می شوند می توانند چنین محیط بدی را برای پوست شما ایجاد کنند که ایجاد آکنه اجتناب ناپذیر است.

سایر مشکلات پوستی که ممکن است بوجود بیاید شامل بثورات پوستی در پوست های حساس ، شعله ور شدن روزاسه و حتی لایه برداری پوست است.

واقعاً چقدر از محصولات مراقبت از پوست استفاده می کنید؟ توصیه های ما در مورد انواع پوست حساس و مستعد آکنه را حتماً مطالعه کنید.

سایر نکاتی را که برای حفظ سلامت پوست بهتر است انجام دهید

  • مقدار کافی آب بنوشید (2 لیتر در روز) به خصوص قبل از غذا.
  • از شوینده های ملایم استفاده کنید – از استفاده از محصولات حاوی الکل خودداری کنید و از پاک کننده های بدون عطر خودداری کنید.
  • مراقب دست های خود باشید – استفاده از کرم دست را دست کم نگیرید
  • با آب خیلی گرم دوش نگیرید و همچنین سعی کنید مدت زمان دوش گرفتن خود را به حداقل برسانید.
  • تا حد امکان خواب کافی داشته باشید.

امیدواریم که در این مقاله نکاتی در مورد چگونگی مراقبت بهتر از سلامت پوست در این مدت برای شما فراهم شده باشد. اگرچه ممکن است به دلیل استفاده از ماسک به طور کامل از بروز مشکلات پوستی جلوگیری نکند ، اما می تواند آن را به حداقل برساند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

پیشنهاد های اختصاصی دکتر بلیزا

 

DrBellza instagram