تشخیص نوع پوست

اگر شما کسی هستید که با وجود استفاده از محصولات مراقبت پوست گران قیمت ، هنوز از پوست خود راضی نیستید یا  فکر می کنید هیچ فایده ای برای شما نداشته اند ، باید گفت ، شما هنوز پوست خود را نشناخته اید و باید بدانید زیرا مهمترین قدم برای مراقبت از پوست و داشتن پوستی زیبا ، تشخیص  نوع پوست  و چگونگی سازگاری آن با شرایط خاص یا فصلی است، البته که بعد از تشخیص نوع پوستتان حتما باید از آن مراقبت کنید حتی اگر پوست شما نرمال باشد. پوست شما بعنوان بزرگترین و تاثیرگذارترین عضو بدن بر زیبایی  شما، به اندازه قلب ، ریه ها ، کبد و سایر ارگان های حیاتی شما پیچیده و هوشمند است. به طورمثال استفاده از شوینده ها و درمان های خیلی قوی ، حتی اگر از کرم های خیلی چرب هم استفاده کنید، این سیگنال را به پوست شما می دهد که پوست شما به چربی بیشتری نیاز دارد بنابراین چربی بیشتری تولید می کند و برعکس ، استفاده از مرطوب کننده هایی که خیلی سنگین باشند می تواند منجر به کاهش تولید چربی طبیعی شود و در نتیجه حتی پوستتان خشک تر شود. بنابراین از این طریق شما قادر خواهید بود هرچه بهتر از پوستتان مراقبت کنید و فرآورده های آرایشی و بهداشتی مناسب نوع پوست خود را انتخاب کنید که باعث تعادل پوست و در نتیجه داشتن یک چهره سالم تر و درخشان تر می شود.

پوست هر شخصی منحصر به فرد است و براساس چربی و ترشحات آن به 5 نوع کلی آن را تقسیم می شود.

در اینجا دو روش آسان برای تعیین نوع پوست در خانه به شما عزیزان ارایه می شود :

روش اول ( the bare-faced method )

صورت خود را با یک شوینده ملایم کاملاً تمیز کرده و به آرامی با  حوله خشک کنید(بدون کشیدن حوله روی پوست و فقط با ضربه‌های ملایم) و هیچ مرطوب کننده ، سرم یا کرمی استفاده نکنید. بعد از 30 دقیقه گونه ها ، چانه ، بینی و پیشانی یا اصطلاحا ( T-zone ) خود را از نظر چربی بررسی کنید. 30 دقیقه دیگر نیز صبر کنید ، حالا چه احساسی در قسمت‌های مختلف پوست دارید؟ خصوصا هنگام خندیدن یا بالا دادن ابروها. اگر احساس  خشکی یا کشیدگی می کنید ، احتمالاً پوست شما خشک است. اگر خشکی و کشیدگی احساس نمی کنید و درخشش طبیعی در T-zone شما دیده می شود،پوست شما نرمال است و  اگر فقط بخش‌هایی مثل پیشانی، بینی و چانه ( T-zone ) شما خیلی براق هستند شما پوست مختلط دارید. اگر علاوه بر پیشانی و بینی،گونه های شما نیز چرب باشد ، به احتمال زیاد پوست چربی دارید..

اگر خشکی و کشیدگی احساس نمی کنید و درخشش طبیعی در T-zone شما دیده می شود،پوست شما نرمال است و  اگر فقط بخش‌هایی مثل پیشانی، بینی و چانه ( T-zone ) شما خیلی براق هستند شما پوست ترکیبی دارید. اگر علاوه بر پیشانی و بینی،گونه های شما نیز چرب باشد ، به احتمال زیاد پوست چربی دارید..

روش دوم ( the blotting sheet method ) 

این روش بسیار سریعتر و دقیقتر تمایز بین انواع پوست های چرب و خشک را نشان می دهد. به آرامی کاغذ جاذب چربی ( oil control paper ) را روی نواحی مختلف صورت خود بکشید ، برای هر قسمت صورت یک کاغذ مجزا استفاده کنید. کاغذ را در برابر نور قرار دهید تا مشخص شود چه مقدار چربی جذب کاغذ شده است. اگر چربی جذب کاغذ ، بسیار ناچیز باشد یا اصلا چربی جذب نشده باشد ، به احتمال زیاد پوست شما  خشک است. اگر کاغذ جاذب چربی که برای ناحیه پیشانی و بینی استفاده کردید چرب بود، پوست شما نرمال / مختلط است. در نهایت، اگر کاغذ جاذب کاملا چرب شده باشد ، احتمالاً پوست چربی دارید .بهترین زمان برای انجام این روش زمانی است که حداقل 4 ساعت قبل از انجام این آزمایش،از شوینده ، کرم یا مواد آرایشی استفاده نکرده باشید یا اینکه صبح بعد از بیدار شدن از خواب ، در صورتی که شب قبل ، از هیچ کرم یا درمان دیگری استفاده نکرده باشید ( البته در این حالت بدون استفاده از کاغذ جاذب چربی نیز ، تشخیص نوع پوست امکان پذیر است ) .

پوست نرمال

افراد با پوست نرمال ، معمولا  پوست خود را چرب یا خشک توصیف نمی کنند. حتی اگر  چربی و یا خشکی در نواحی از پوست وجود داشته باشد ، بسیار ناچیز است و به راحتی قابل رفع است. در مورد اندازه منافذ ، پوست نرمال منافذ کوچک و متناسبی دارند که به راحتی قابل رویت نیستند و به ندرت باز و یا برجسته خواهند شد،بنابراین پوست حاوی میزان متعادلی از چربی است. پوست نرمال معمولاً براق نیست ، و همچنین آثاری از ترک خوردگی ،کشیدگی و پوسته پوسته شدن در آن دیده نمی شود. افراد با پوست نرمال معمولاً چین و چروک ندارند ، و پوست آنها معمولاً بافت مخملی ، نرم ، صاف و عاری از هرگونه  لک و جوش است.

پوست نرمال به معنی پوست بی نقص نیست و جالب است بدانید که افراد با پوست نرمال نیز اگر در مراقبت از پوست خود سهل انگاری کنند گاهی جوش و لک های ناشی از آن را تجربه می کنند و ممکن است به مرور زمان و با افزایش سن ، بارداری و در زمان قاعدگی، آفتاب گرفتن و یائسگی پوست دچار تغییراتی شامل چین و چروک ، لک و خشکی می شود و اگر به هر دلیلی سطح هورمون شما تغییر کند و یا حتی زمانی که از مواد آرایشی و بهداشتی استفاده کنید که به آن حساسیت داشته باشید ممکن است دچار  آکنه هورمونی شوید .

اگر شما جزو این دسته هستید نگران نباشید ، با استفاده از محصولات مراقبت پوست مناسب و رعایت نکات ما برای داشتن پوست شفاف و پیروی از رژیم درمانی مناسب نوع پوستتان  می تواند به شما کمک کند که پوستی درخشان تر و سالم تر داشته باشید. افرادی که پوست نرمال دارند باید از محصولاتی آرایشی و بهداشتی که باعث خشکی و چربی بیش از حد شود خودداری کنند. 

پوست خشک

افراد با خشکی پوست معمولا درجات مختلفی از کشیدگی پوست ، پوسته پوسته شدن و سوزش را تجربه  می کنند، پوستشان سفت، زبر و شکننده است و کدر به نظر می‌آید.همین طور ممکن است شاهد لک های قرمز در نواحی مختلف و حساسیت به فلزات و برخی مواد ، بیشتر از بقیه باشند.در این مورد منافذ پوست به میزان کافی بزرگ نیستند که چربی  را در خود ذخیره کنند ، در عین حال که  ترشح سبوم ( چربی ) بسیار کمتر از پوست نرمال است.

چه عواملی باعث پوست خشک می شود؟ 

علت خشکی پوست را می توان به عوامل مختلفی نسبت داد اما عمدتاً ناشی از ژنتیک ، عوامل محیطی مانند سبک زندگی و رژیم غذایی ،تغییرات هورمونی و آب و هوا است. همچنین کمبود آب بدن عامل اصلی خشکی پوست است ، بنابراین برطرف کردن عامل خشکی پوست ساده ترین و ارزانترین روش برای رفع آن است به طور مثال  نوشیدن مقدار زیادی آب و عدم مصرف داروهای ادرارآور مانند الکل و کافئین می تواند تفاوت زیادی در ظاهر پوست شما ایجاد کند.

نحوه مراقبت از پوست خشک

از لایه بردارهای قوی دوری کنید

در تمام روتین های مراقبت پوست روزانه همیشه این نکته ذکر می شود که بدون وجود یک لایه اضافی از پوست مرده ، سرم ها و کرم ها راحت تر جذب پوست می شوند بنابراین افراد با پوست خشک ، لایه برداری روزانه را می توانند در روتین مراقبت پوست خود قرار دهند فقط مطمین شوید که این لایه بردار ، ملایم و همراه با  ترکیبات روغنی و مغذی باشد تا به بهبود گردش خون سلول ها بدون از بین بردن روغن های طبیعی پوست کمک کند. 

بهترین مرطوب کننده ها برای پوست های خشک آنهایی هستند که حاوی اسید هیالورونیک ( اغلب به عنوان هیالورونات سدیم در ترکیبات ذکر شده اند ) ، گلیسیرین و مواد دریایی مانند  جلبک ها باشد به دلیل توانایی جذب آب و انتقال مستقیم آن به سلول های پوستی.

از محصولات دارای صابون، الکل ، عطر و اسانس دوری کنید چرا که پوست را به شدت خشک و تحریک می‌کنند،همچنین از مصرف محصولات پوستی که حاوی بنزوئیل پراکسید می باشند خودداری کنید چرا که تولید چربی توسط غدد چربی پوست شما را کاهش می دهند.

تغییر سبک زندگی

سعی کنید از دوش گرفتن طولانی و بسیار گرم خودداری کنید. آب گرم می تواند باعث از دست دادن بیشتر چربی پوست شود و گذراندن مدت زمان طولانی زیر دوش آب می تواند پوست شما را حتی بیشتر خشک کند.

اگر شما در شرایط آب و هوایی خشک زندگی می کنید ، چه در تمام سال و چه به صورت فصلی ، افزایش رطوبت محیط بوسیله دستگاه بخور می تواند پوست شما را هرچه بیشتر نرم و لطیف کند

وقتی مشکل اساسی چیزی بیشتر از خشکی پوست است

گاهی اوقات خشکی پوست نشانه بیماری زمینه ای است ، بنابراین اگر متوجه قرمزی ، پوسته پوسته شدن یا سوزش شدید شدید ، حتما با پزشک متخصص پوست خود مشورت کنید.

پوست چرب

کسانی که پوست چرب دارند معمولا همیشه از پوست براق صورت، مشکلات آزاردهنده آکنه و جوش صورت شکایت می‌کنند. 

چه عواملی باعث پوست چرب می شود؟

احتمالاً از خود پرسیده اید: چرا پوست چربی دارم؟ پوست چرب نتیجه عوامل ژنتیکی و تغییرات هورمونی است که فرد در طول زندگی به دلایل مختلف تجربه می کند. ممکن است پوست شما به دلایل ژنتیکی تمایل به تولید سبوم ( چربی پوست ) بیشتری داشته باشد ،یا گاهی اوقات نوسانات هورمونی باعث افزایش تولید آندروژن ( هورمون مردانه تستوسترون / هورمون زنانه استروژن ) شده و تولید سبوم افزایش می یابد ، این چربی از طریق منافذ باز و فولیکول های مو به سطح پوست راه پیدا می کنند و ظاهر پوست شما را چرب و براق می کند. گرچه ، سبوم  تولید شده به نرم و مرطوب نگه داشتن پوست کمک می کند، اما وقتی مقدار زیادی از این چربی تولید شود ، می تواند اندازه منافذ پوست را بزرگ تر کرده و باعث انسداد آن شود که به جوش و آکنه تبدیل می شود.  آکنه ایجاد شده می تواند به شکل جوش سرسیاه ،جوش سر سفید و یا جوش زیر پوستی باشد. 

منافذ پوست چرب معمولا بیشتر از انواع دیگر پوست قابل مشاهده است و معمولا براق‌تر از پوست‌های دیگر است و ممکن است باعث شود آرایش شما زودتر از بین برود.

نحوه مراقبت از پوست چرب

بسیاری از افرادی که پوست چربی دارند تصور می کنند که با استفاده از محصولات مراقبت پوستی بسیار قوی می توانند آن را کنترل کنند ، اما استفاده از این محصولات می‌تواند تاثیر بدتری داشته باشد. موادی که پوست چرب را خشک می‌کنند در واقع فقط آن را تحریک به تولید و ترشح چربی بیشتر روی سطح پوست می‌کنند.

مهم است که پوست چرب به طور کنترل شده و ملایم لایه‌برداری شود چرا که تولید بیشتر چربی می‌تواند باعث شود سلول های مرده پوست در منافذ به دام افتند و منجر به انواع آکنه شوند. اصلا به سراغ شوینده صورت و پاک کننده آرایش قوی یا براش های صورت قوی نروید! برعکس باید از محصولاتی که لایه بردار ملایم هستند مانند ماسک‌های لایه بردار ملایم یا براش صورت نرم استفاده کنید.اسید سالیسیلیک یک لایه بردار طبیعی است که به آرامی سلول های مرده پوست را که باعث ایجاد انسداد منافذ می شود ، از بین می برد.

استفاده از مرطوب کننده و آبرسان

 استفاده از کرم مرطوب کننده و آبرسان مناسب پوستتان را کنار نگذارید، انواع پوست‌‌ به نرم کننده و آبرسان احتیاج دارند زیرا عدم استفاده از مرطوب کننده یا آبرسان بعد تمیز کردن صورت با شوینده این سیگنال را به پوست شما می دهد که پوست شما خشک و کم آب است پس باید چربی بیشتری تولید کند. اما شما باید از کرم مرطوب کننده فاقد چربی و برپایه آب استفاده کنید و برای پاک کردن پوست چرب میتوانید از میسلار واتر و بعد از آن از تونر مناسب استفاده کنید تا چربی صورت را متعادل کنید. تمیز کردن پوست صورت در رفع چربی پوست و کاهش جوش صورت می‌تواند بسیار موثر باشد.

پوست چرب و پیری

هرچند که ممکن است نگهداری از پوست چرب بسیار سخت به نظر برسد و گاهی از پوست خود راضی نباشید اما یک نکته بسیار مثبت در مورد پوست شما این است که شما دیرتر از بقیه پیر می شوید! بله، افراد دارای پوست چرب به لطف فاکتورهای ژنتیکی تمایل به داشتن پوستی ضخیم تر دارند و این ضخامت به معنی چین و چروک کمتر است و به همان اندازه آب کمتری نیز از دست می دهد.

تغییر سبک زندگی

 تغییر سبک زندگی و رژیم غذایی ممکن است مفید باشد زیرا یک رابطه اثبات شده بین تغدیه و آکنه وجود دارد.

تغییر روتین آرایش

کسانی که پوست چرب دارند نباید از مواد آرایشی سنگین  و چرب استفاده کنند چرا که می تواند منافذ پوست صورت را مسدود کند و حتماً هر شب قبل از رفتن به رختخواب و قبل از ورزش آرایش خود را پاک کنید. همچنین برای جلوگیری از گسترش باکتری ها در سطح پوست خود ، حتماً براش های آرایشی خود را مرتبا تمیز کنید.

به صورت خود دست نزنید

درست است که گاهی دستکاری و فشار دادن جوش های صورت خیلی وسوسه‌انگیز است ، اما این عمل ممکن است موجب تحریک پوست مستعد آکنه و ایجاد جوش شود. با لمس صورت خود می توانید باکتری ها را به راحتی به پوست صورت انتقال دهید و یک برآمدگی کوچک را به آکنه تبدیل کنند 

پوست مختلط

پوست مختلط به نوعی از پوست گفته می‌شود که ترکیبی از چند نوع پوست است. در این حالت، بخش‌هایی از پوست خشک و بخش‌های دیگر چرب است. در حقیقت، ممکن است پوست  T-zone ( پیشانی، بینی و چانه ) با پوست قسمت گونه، متفاوت باشد. مثلا رگه‌هایی از چربی روی بینی و پیشانی مشاهده ‌شود اما اطراف گونه، خشک باشد. این نوع پوست، رایج‌ترین نوع پوست است اما به راحتی تشخیص داده نمی‌شود و درمان آن هم سخت است.

از محصولات طبیعی استفاده کنید

افرادی که پوست ترکیبی دارند اغلب متوجه می شوند که درمان های سخت و شیمیایی به طور مثال محصولات حاوی بنزوئیل پراکسید می تواند نواحی خشک صورتشان را خشک ترکند و از طرفی نواحی چرب با افزایش تولید سبوم باعث آکنه شود. توصیه می شود از محصولاتی که حاوی عصاره های طبیعی چای سبز ، خیار و بابونه هستند استفاده کنند تا پوست را تسکین دهند و التهاب را از بین ببرند.

از لایه بردار مناسب استفاده کنید

محصولات حاوی اسید سالیسیلیک می تواند انتخاب مناسبی باشد

از شوینده و مرطوب کننده مناسب استفاده کنید

بهترین راه برای کنترل پوست مختلط استفاده از دو شوینده و دو کرم مرطوب کننده، برای هر کدام از نواحی صورت ، کرم سبک تر برای نواحی چرب و کرم سنگین تر برای نواحی خشک

پوست حساس 

پوست‌های حساس ممکن است، ویژگی‌های پوست‌های خشک، چرب یا مختلط را نشان دهند اما قرمز و ملتهب هم باشند. این نوع پوست در بیشتر موارد بسیار خشک است و فرد احساس می‌کند که پوستش جمع شده است .

این افراد از بسیاری از محصولات آرایشی و بهداشتی ، لوسیون‌ها، صابون و مواد شوینده نمی‌توانند استفاده کنند . حساس شدن پوست علت های مختلف دارد به طور مثال بعد از اپیلاسیون و اصلاح صورت و بدن و استفاده از کرم های از بین برنده موی زاید ایجاد شود.

بخشی از قسمت‌های پوست ممکن است پوسته‌پوسته شود و حتی جوش بزند. پوست حساس از هر نوع پوست دیگر بسیار دردسرسازتر و آسیب‌پذیرتر است و به مراقبت‌های ویژه‌ای نیاز دارد. اگر پوست‌تان حساس است، وقتی زیر نور خورشید یا در معرض باد گرم یا سرد قرار بگیرید، پوست‌تان به سرعت ملتهب ، قرمز و  دچار خارش می‌شود.

بنابراین برای پوست های حساس تنها باید از لوسیون ها ملایم و محصولات مراقبت از پوست مخصوص پوست حساس استفاده کرد که معمولا روی بسته بندی این محصولات ذکر می شود ( for Sensitive skin ).

پیشنهاد های اختصاصی دکتر بلیزا

 

DrBellza instagram