نوع آکنه شما چیست و چگونه می توان آن را درمان کرد ؟

تقریباً همه ما در مواردی با آکنه مواجه شدیم و متأسفانه ، این برجستگی های آزار دهنده در بدترین زمانها ظاهر می شوند – مثلاً قبل از یک قرار یا مهمانی خیلی مهم .

آکنه در واقع یک اصطلاح گسترده ای است برای انواع برجستگی های پوستی اما به طور رایج آکنه به یک وضعیت پوستی گفته می شود که وقتی فولیکولهای مو با چربی و سلولهای مرده پوست ترکیب می شود ، بروز می کند. این امر غالباً باعث ایجاد جوش سر سفید ، جوش سر سیاه یا انواع دیگر آکنه که در افراد مختلف تأثیر متفاوت دارد ، می شود و معمولاً در صورت ، پیشانی ، قفسه سینه ، قسمت فوقانی پشت ، شانه ها و باسن ظاهر می شود. آکنه بیشتر با نوسانات هورمونی در بین نوجوانان متداول است ، اگرچه که آکنه افراد در هر رده سنی حتی نوزادان را درگیر می کند.

درمانهای موثری در این زمینه وجود دارد ، اما آکنه می تواند به درمان مقاوم باشد. به منظور درمان آکنه ، شناخت تفاوت ها و تشخیص انواع آکنه ای که با آن دست و پنجه نرم می کنید (ممکن است شما بیش از یک نوع آکنه داشته باشید) ضروری است.گاهی می بینید که جوش ها و برجستگی ها به آرامی بهبود می یابند ، و به محض اینکه یک جوشی شروع به از بین رفتن می کند ، ممکن است جوش دیگری سر و کله اش پیدا شود .

بسته به شدت آن ، آکنه می تواند باعث ناراحتی عاطفی ، کاهش اعتماد به نفس و اسکار پوست شود . 

هرچه زودتر درمان را شروع کنید ، احتمال بروز چنین مشکلاتی کمتر می شود. با ما همراه باشید .

انواع آکنه 

آکنه ولگاریس نام پزشکی برای آکنه های معمولی است و انواع مختلفی از ضایعات آکنه را شامل می شود

 • جوش سرسیاه
 • جوش سر سفید
 • پاپول
 • پوسچول
 • ندول
 • کیست

اگرچه ممکن است آکنه های خفیف با درمان های بدون نسخه بهبود یابد ، اما اشکال شدیدتر باید توسط متخصص پوست درمان شود.

آکنه معمولاً به دو نوع اصلی تقسیم می شود: آکنه های غیر التهابی و التهابی. اگرچه این دو دسته اصلی وجود دارد ، اما انواع دیگری از آکنه نیز وجود دارد که در ادامه توضیح داده خواهد شد.

آکنه غیر التهابی 

آکنه های غیر التهابی توسط کومدون ها مشخص می شوند . کومدون یک فولیکول مو است که با چربی و سلولهای مرده پوست بسته شده است که می تواند باز یا بسته باشد. این کومدون ها بیشتر به عنوان جوش سر سفید و سر سیاه شناخته می شوند و به طور کلی به انواع مختلف جوش ها گفته می شوند.

 جوش سر سیاه 

جوش سر سیاه شامل فولیکول های مسدود شده توسط سبوم ، سلول های مرده ، باکتری ها و بدون عفونت هستند . جوش سر سیاه به نوعی شبیه به جوش سر سفید است ، با این تفاوت که کومدون ها باز هستند . اگر منافذ روی سطح پوست شما باز بماند ، یک کومدون باز محسوب می شود و به عنوان جوش سر سیاه شناخته می شود. از آنجا که در این حالت منافذ باز هستند ، در هنگام تماس با هوا ، سبوم داخل منافذ اکسید می شود و هنگامی که هوا با رنگدانه پوست یعنی ملانین مخلوط می شود ، بدین صورت سبوم سفت می شود . منظور از جوش سرسیاه جوش به رنگ تیره است که می تواند سیاه ، قهوه ای یا خاکستری باشد. جوش سرسیاه معمولاً روی بینی ، چانه و پیشانی دیده می شود ، اما ممکن است در سینه ، پشت و بازوها نیز دیده شود. جوش های سر سیاه در شروع بلوغ و در مواقع نوسانات هورمونی شایع است.

جوش سر سفید 

جوش سر سفید فولیکولهای مسدود شده توسط سبوم و سلول های مرده هستند که توسط یک لایه نازک از پوست پوشیده شده و به صورت برجستگی یا لکه های سفید ظاهر می شوند . اغلب در افراد پوست چرب دیده می شود و به راحتی با لایه برداری شیمیایی و پاکسازی کامل پوست قابل مقابله هستند.

اگرچه اینها معمولاً عفونی نیستند ، اما باکتریها می توانند سلولهای پوستی اطراف منافذ را تحت تأثیر قرار دهند. جوش سر سفید معمولاً برخلاف جوش سرسیاه ، با یک چرخه متوسط ​​یک هفته طول می کشد. جوش سر سفید معمولا روی صورت ایجاد می شوند اما ممکن است در سایر قسمتهای بدن نیز مشاهده شود.

آکنه های التهابی

آکنه های التهابی در نتیجه ی باکتری های P. Acnes ایجاد می شود که منافذ را آلوده کرده و باعث ایجاد عفونت می شوند و اغلب درمان آن دشوارتر است. چهار نوع آکنه التهابی وجود دارد :

 • پاپول
 • نبض
 • ندول
 • کیست.

پاپول 

پاپول ها جوش های کوچک ، برجسته و محکم هستند که حاوی چرک نیستند و معمولاً اولین نوع آکنه های التهابی هستند که روی پوست تأثیر می گذارند. در واقع پاپول ها ، منافذ پوست یا فولیکول مو مسدود شده با باکتری هستند که به دلیل واکنش سیستم ایمنی بدن با آن باعث ایجاد جوش قرمز و ملتهبی به نام پاپول می شود . پاپول ها منافذ قابل مشاهده ای ندارند و تمایل به رنگ قرمز دارند و اطراف آنها متورم است. ممکن است حساس به لمس و دردناک باشند.

پوسچول 

پوسچول ها ضایعات التهابی هستند که به طور قابل توجهی مرکزشان به رنگ سفید یا زرد است و پر از چرک هستند. تفاوت قابل توجه بین پاپول و پوسچول در این است که پوسچول ها حاوی گلبول های سفید هستند. هنگامی که سیستم ایمنی بدن شما تلاش می کند با باکتری هایی که به فولیکول های پاره شده راه پیدا می کنند سلولهای سفید خون را به آن ناحیه وارد کند ، منجر به تولید چرک می شود. پوست اطراف پوسچول ها حساس ، دردناک و ملتهب هستند و دستکاری و ترکاندن این نوع جوش می تواند منجر به اسکار شود.

ندول 

ندول ها نوعی ضایعه آکنه هستند که معمولاً در موارد شدید آکنه مشاهده می شوند. معمولاً برآمدگی های بزرگ ، حساس و دردناک در زیر سطح پوست هستند و می توانند در برابر لمس سخت و سفت باشند. به طور مشابه با پاپول ها ، ندول ها از تجمع باکتری ها ، سلول های پوستی و سبوم موجود در فولیکول ها تشکیل می شوند ، اما این نوع آکنه در عمق پوست ریشه  دارد ، که به همین دلیل می تواند باعث آسیب بافتی به پوست شود و سیستم ایمنی بدن را وادار می کند تا یک واکنش التهابی را شروع کند.

در حالی که از نظر ظاهری شبیه به پاپول ها هستند ، ندول ها بسیار بزرگتر و دردناک تر هستند. آنها حاوی چرک نیستند ، اما می توانند مدت طولانی در پوست باقی بماند. در صورت فشار یا پارگی ، ندول ها می توانند در قسمت بیشتری از پوست پخش شوند و باعث عفونت های عمیق شوند. این ضایعات می توانند باعث ایجاد اسکار های مخرب و دائمی در پوست شوند.

کیست

کیست ها یک نوع شدید ضایعه آکنه هستند که ملتهب و پر از چرک است ، به طور کلی دردناک هستند و نیاز به درمان تخصصی پزشکی دارند.

آکنه کیستیک یکی از سخت ترین انواع آکنه از نظر درمان است. برخلاف سایر انواع آکنه ، کیست ها در عمق بافت پوست شکل می گیرد و به سطح پوست نمی آیند. کیست ها خیلی شبیه به ندول ها هستند با این تفاوت که حاوی چرک هستند . کیست تقریباً در لمس دردناک هستند ، و لزوماً شبیه جوش نیستند. 

میزان شیوع آکنه کیستیک بسیار کمتر از انواع دیگر است . مطابق با اخبار پزشکی امروز ، از هر 1000 نفر ، 70 نفر به این نوع آکنه مبتلا می شوند . این شکل شدید آکنه ولگاریس معمولاً در کنار اقدامات مراقبت از خود و اقدامات پیشگیرانه به مراجعه متخصص پوست نیاز دارد.

درمان آکنه های التهابی بسیار طولانی تر است و می تواند اثرات دائمی بر روی پوست داشته باشد ، پس نیاز به صبوری و تداوم در درمان دارد ، بنابراین خیلی مهم است که بهترین متد درمانی برای وضعیت پوست شما در نظر گرفته شود.

فراتر از آکنه ولگاریس ، انواع مختلفی از آکنه وجود دارد ، از جمله

 • رشته های سباسه
 • آکنه فولمیننت
 • مکانیک آکنه.

رشته های سباسه (Sebaceous Filaments ) 

حتما تا کنون نقاط خاکستری یا سیاه رنگی را به خصوص روی بینی یا چانه خود مشاهده کرده اید که ممکن است تا همین الان به اشتباه فکر می کردید که اینها جوش سر سیاه هستند . اما جالب است بدانید که اینها جوش سر سیاه نیستند ، بلکه همان چیزی هستند که به عنوان رشته های سباسه یا چربی شناخته می شوند.

 به طور طبیعی به شکل مو ظاهر می شوند که در واقع امتداد چربی داخل منافذ هستند . اگر پوست چرب یا منافذ بزرگی دارید و زمانی که منافذ پوست  با سبوم پر می شوند ، اینها قابل مشاهده می شوند. در حالی که جوش های سر سیاه با پر شدن منافذ از سبوم آغاز می شوند و در اولین فرصتی که منافذ با سلول های مرده پوست پر شود به یک کومدون واقعی تبدیل می شوند.

زمانی که تخلیه شوند به راحتی می توان تفاوت بین جوش های سر سیاه و رشته های چربی را مشاهده کرد. هنگامی که جوش سر سیاه را تخلیه می کنید  مشاهده می کنید که محتویات آن دارای ظاهری تیره ، سخت ، پلاگین است. اما رشته های سباسه قوام مومی دارند . و اما تفاوت دیگر در رنگ این ضایعات است؛ جوش سر سیاه روی سطح پوست کاملاً تیره رنگ خواهد بود ، در حالی که رشته های چربی ممکن است به رنگ زرد ، خاکستری و یا به رنگ پوست اطراف آن باشد.

حتی هنگامی که این رشته ها استخراج می شوند ، ظرف 30 روز با سبوم دوباره پر می شوند. هیچ راهی برای رهایی کامل پوست از این رشته های چربی وجود ندارد ، اما تمیز نگه داشتن پوست با روتین مراقبتی مداوم و مناسب ، می تواند به حداقل رساندن آنها و تمیز نگه داشتن آن منافذ کمک کند.

 آکنه فولمیننت

این نوع آکنه نادر اما بسیار شدید است که به طور ناگهانی در پسران نوجوان و مردان بالغ ظاهر می شود و همراه با آکنه التهابی ندولار در قفسه سینه و هم در پشت بدن مشخص می شود. این بیماری می تواند منجر به ایجاد اسکار شدید  و مفاصل دردناک به همراه سایر مشکلات مانند تب شود.

مکانیک آکنه 

این شکل از آکنه در اثر فشار ، گرما و اصطکاک بیش از حد بر روی پوست ایجاد می شود و اغلب در بین ورزشکاران ، سربازان و کسانی که از قبل مستعد ابتلا به آکنه بودند ، یافت می شود. هر چیزی که باعث گرما در بدن شود ، خواه لباس باشد ، خواه تجهیزات ورزشی می تواند این عارضه را ایجاد کند. لباس های زیاد و یا لباس هایی که به پوست می چسبند نیز می توانند شیوع این بیماری پوستی را تحت تأثیر قرار دهند. از این شرایط می توان با حمام کردن بلافاصله بعد از فعالیت جلوگیری کرد . این بیماری با برجستگی های کوچک مشخص می شود که می تواند از کومدون های ریز تا ضایعات ملتهب متغیر باشد.

چگونه آکنه ایجاد می شود

بهتر است ابتدا بدانیم که آکنه دقیقاً چیست ، چگونه ایجاد و شروع می شود و چگونه این غدد چربی به جوش تبدیل می شوند؟

منافذ پوست ما به سیستم غدد چربی که مستقیماً در زیر پوست قرار دارد متصل شده است. در این غدد چربی ، سبوم تولید می شود. این ماده به منظور حفظ پوست و رطوبت و سالم بودن بدن است ، اما تولید بیش از حد این چربی می تواند به آکنه منجر شود. از آنجا که چربی از طریق فولیکول به داخل راه پیدا می کند ، اگر به سلول های مرده پوست یا باکتری متصل شود ، می تواند منافذ را مسدود کرده و پلاگ در پوست ایجاد کند. سبوم در پشت پلاگ به ساخت خود ادامه می دهد ، در نتیجه به جوش تبدیل می شود.

علل عمومی

در مورد دلایل احتمالی آکنه گمانه زنی های زیادی وجود دارد ، اما آنچه که به طور قطعی مؤثر است موارد زیر است:

 • تاریخچه ژنتیکی 
 • تولید بیش از حد هورمون آندروژن
 • تولید میزان زیاد چربی 
 • حضور باکتری ها

برخی از این عوامل از کنترل شما خارج است . با این حال ، شما می توانید برای جلوگیری از ایجاد و بهبود آکنه اقدامات لازم را برای مراقبت از بدن و پوست خود انجام دهید. حتی تغییرات ساده در کارهای روزمره مراقبت از پوست می تواند به شما کمک کند — به عنوان مثال یادگیری چگونگی شستشوی صحیح صورت ، می تواند به پاکسازی پوست شما از سلول های مرده پوست و تولید چربی اضافی کمک کند.

تغییرات هورمونی

آکنه ولگاریس به طور کلی در سنین نوجوانی ایجاد می شود ، همزمان با آغاز بلوغ سطح هورمون ها  دچار نوسان می شود – به این نوع آکنه ها نیز “آکنه هورمونی” گفته می شود. با افزایش سطح هورمون ها ، به خصوص هورمون های آندروژن ، غدد سباسه پوستی مقادیر بیشتری سبوم تولید می کنند.

این تغییرات هورمونی تنها در زمان بلوغ نیست . زنان این تغییرات هورمونی منظم در سطح هورمون ها ، به ویژه هورمورن های استروژن و آندروژن را در دوران های مختلف (مخصوصاً در زمان قاعدگی) تجربه می کنند. مردان نیز به ویژه در سنین نوجوانی نوسانات سطح هورمون را تجربه می کنند .

عوامل ارثی

آکنه همچنین نتیجه عوامل ارثی است. کودکانی که والدین آنها دچار آکنه هستند ، بیشتر با این بیماری پوستی مواجه می شوند . ژنتیک تأثیر زیادی در نحوه عملکرد سیستم ایمنی بدن شما دارد. به طور مثال  دو نفر که عفونت باکتریایی یکسانی را تجربه می کنند. ممکن است در شخصی با ندول های دردناک و پر از چرک تظاهر کند ، در حالی که در شخص دیگر ممکن است منجر به ایجاد جوش های سرسیاه شود. به همین ترتیب ، یک نفر ممکن است به دلایل ژنتیکی ، پوست حساس تری داشته باشد . سابقه خانوادگی می تواند ارتباط زیادی با نحوه ظاهر و جنس پوست شما داشته باشد و  بدین ترتیب شما می دانید باید چه درمانی را برای پوست خود در نظر بگیرید .

فشار

در حالیکه استرس مستقیماً باعث ایجاد آکنه نمی شود ، می تواند عامل محرک آن باشد . حتماٌ تجربه ظاهر شدن جوش ها یی را در زمان امتحان یا قرارهای کاری مهم داشته اید . هنگامی که استرس دارید ، بدن هورمون هایی مانند کورتیزول و آدرنالین را آزاد می کند. زمانی که این هورمون ها در حال نوسان هستند ، پوست شما چربی بیشتری ترشح می کند ، که می تواند منجر به جوش  یا بدتر شدن جوش های قبلی شود.

  اگر دریافتید که پوست شما حساس است ، حتماً نکات مراقبتی پوست را متناسب با نوع پوست خود رعایت کنید تا بتوانید تأثیر استرس های اجتناب ناپذیر را بر روی پوست خود به حداقل برسانید .

درجه شدت

هنگامی که صحبت از تشخیص آکنه می شود ، آکنه ولگاریس بر اساس درجه شدت اندازه گیری می شود و در چهار طبقه بندی مختلف قابل تشخیص است.

درجه اول ( خفیف )

بیماران مبتلا به آکنه درجه یک معمولاً اشکال خفیف این بیماری پوستی را نشان می دهند. ممکن است پوستشان دارای جوش سر سفید ، جوش سرسیاه و جوش های کوچک باشد. معمولاً در این درجه از آکنه ولگاریس التهاب وجود ندارد. و اغلب روی بینی و پیشانی ایجاد می شود و بیشتر آنها در بزرگسالی ظاهر می شود. اما اگر بخواهیم از نظر تعداد ضایعات بررسی کنیم به کمتر از 20 عدد جوش سرسفید و یا جوش سر سیاه ، کمتر 15 عدد برجستگی ملتهب یا کمتر از 30 ضایعه در کل بدن گفته می شود.  

درجه دو ( متوسط ) 

آکنه های متوسط ​​در این درجه قرار می گیرند. افرادی که این درجه از آکنه را دارند تقریباٌ تعداد زیادی کومدون را روی پوست به نمایش می گذارند. شامل انواع مختلف آکنه و به احتمال زیاد همراه با پوسچول و پاپول است که ممکن است به لمس حساس باشند.از نظر تعداد اگر شما 20 تا 100 عدد جوش سر سفید یا جوش سر سیاه ، 15 تا 50 برجستگی ملتهب یا 30 تا 125 ضایعه در کل بدن داشته باشید آکنه متوسط گفته می شود. 

درجه سوم ( شدید )

این درجه از آکنه در مقایسه با درجه 1 و 2 ، با التهاب بیشتری همراه است. اغلب همراه با پاپول و پوسچول است، و ممکن است ندول هم مشاهده شود.

درجه چهار ( خیلی شدید )

درجه 4 شدیدترین نوع آکنه است که در این حالت پوست پر از ندول ، کیست ، پوسچول و پاپول خواهد بود . با این درجه شدت ، آکنه تقریباٌ بیشتر صورت و همچنین اغلب پشت ، سینه ، گردن و باسن را درگیر می کند. این درجه از شدت آکنه می تواند باعث ایجاد اسکار شود و در صورت عدم درمان به موقع ممکن است باعث آسیب پوستی شود . طبق تحقیقات انجام شده ، ایزوترتینوئین خوراکی تنها دارویی است که برای درمان آکنه کیستیک شدید تأیید شده است . پزشک ممکن است کورتیکواستروئیدها را به طور مستقیم به ندول ها و کیست ها تزریق کند تا اندازه و التهاب دردناک کاهش یابد.

اگر فکر می کنید آکنه شما از نوع شدید است ، حتماٌ توصیه های متخصص پوست را جدی بگیرید . هرچه درجه آکنه شما شدیدتر باشد ، خطر آسیب دائمی پوست بیشتر می شود ، بنابراین بهترین درمان و اقدامات پیشگیرانه برای عدم بازگشت این حالت ضروری است.

انواع دیگر آکنه

انواع مختلف دیگری از آکنه وجود دارد که جزو آکنه ولگاریس ، آکنه فولمیننت یا مکانیک آکنه محسوب نمی شوند. در حالی که می توانند شبیه بهم باشند و علائم قابل مقایسه ای از خود نشان دهند ، اما تمایل به درمان و کاهش آنها بسیار مشکل تر است. اگر با علائم جدی مانند آکنه دست و پنجه نرم می کنید ، مهم است که دقیقاً مشخص کنید که چه عاملی باعث ایجاد مشکل پوستی شما شده است تا بتوانبد بهترین درمان را دریافت کنید .

آکنه کنگلوباتا

این نوع آکنه یک نوع غیر معمول و شدید آکنه است که با آبسه های دردناک ، اسکارهای نامنظم ، تعداد زیادی از کومدون های عمیق ، ملتهب ، ندول ها و  کیست هایی که در زیر سطح پوست به هم متصل هستند ، شناخته می شود. این بیماری ممکن است بر صورت ، سینه ، بازوها ، باسن یا گردن تأثیر بگذارد. اغلب چرک درون این آکنه ها بدبو هستند و در نهایت معمولاٌ اسکار به جای می گذارند.

به طور کلی ، این بیماری پوستی بیشتر در مردان بالغ دیده میشود ، زیرا با سطح بالای تستوسترون مرتبط است ، اما در زنان نیز دیده می شود . علت این نوع آکنه ها ناشناخته است ، اما بعضی اوقات با مصرف استروئیدها یا تستوسترون ایجاد می شود . تمایل به درگیر کردن افراد در سنین 18 تا 30 سال دارد و تا زمانی که فرد به 40 سالگی نرسد ، می تواند ادامه یابد. حتی بعد از پاکسازی ، این نوع آکنه ها می توانند باعث آسیب دائمی و قابل توجهی به پوست شوند.این نوع آکنه به طور کلی درمان بسیار سختی دارد و ممکن است نیاز به مشاوره با یک متخصص پوست و مو به همراه یک روتین پوستی موثر برای مراقبت از پوست باشد.

فولیکولیت گرم-منفی

این نوع آکنه در واقع یک عفونت باکتریایی است که در ظاهر بسیار شبیه به آکنه است ، اما در واقعیت بثورات پوسچورال هستند. پزشکان می توانند این بیماری را با رنگ آمیزی گرم تشخیص دهند. درمان این بیماری دشوار است ، زیرا انواع باکتری های موجود در این بیماری به اکثر آنتی بیوتیک های مورد استفاده در درمان آکنه های شدید پاسخ نمی دهند.

این عفونت می تواند ناشی از استفاده مداوم از برخی از آنتی بیوتیک های تجویز شده برای درمان آکنه باشد. این امر به این دلیل است که بدن با گذشت زمان نسبت به این آنتی بادی ها مصونیت پیدا می کند، و در نتیجه منجر به وخیم تر شدن آکنه می شود. فولیکولیت گرم منفی نادر است.

پایودرما فیشیال ( Pyoderma Faciale )

پایودرما فیشیال  می تواند شبیه به آکنه و روزاسه باشد ، اما یکی نیستند . چندین تفاوت اساسی وجود دارد که هنگام تشخیص آکنه و روزاسه در مقابل پایودرما فیشیال باید مورد توجه قرار دهید :

 • برخلاف آکنه های شدید ، این حالت به طور ناگهانی بروز می کند و می تواند به سرعت گسترش یابد.
 • پایودرما فیشیال دلیل ایجاد چربی روی پوست نیست.
 • آکنه می تواند در سراسر بدن گسترش یابد ، در حالی که پایودرما فیشیال فقط روی صورت ظاهر می شود.
 • آکنه می تواند بر مردان و زنان به طور یکسان تأثیر بگذارد ، اما پایودرما فیشیال فقط بر خانم ها تأثیر می گذارد.
 • برخلاف روزاسه ، پایودرما فیشیال روی چشم ها تأثیری ندارد.
 • پایودرما فیشیال با ظاهر قرمز رنگ روی پوست همراه نیست.

این بیماری دردناک پوستی عمدتاً زنان را درگیر می کند ، معمولاً بین سنین 15 تا 46 سالگی و شروع آن خیلی سریع است. افرادی که این بیماری پوستی را دارند به نظر می رسد یک شبه ظاهر شدن کیست ،پوسچول و ندول را ببینند . معمولاً این بیماری پوستی بیشتر از یک سال طول نمی کشد و با تولیدچربی در پوست همراه نیست. این بیماری نادر است و معمولاً با داروهای تجویز شده توسط متخصص پوست درمان می شود.

رایج ترین داروها برای درمان پیودرما صورت عبارتند از:

 • آنتی بیوتیک ها
 • ایزوترتینوئین
 • استروئیدهای سیستمیک

تأثیر عاطفی

افرادی که با آکنه و سایر مشکلات پوستی مواجه هستند ، بدون توجه به شدت و نوع آن ، غالباً با مشکلات عاطفی دست و پنجه نرم می کنند . برای نوجوانانی که کم کم دارند وارد جامعه می شوند ، مشکلات پوستی مانند آکنه می تواند باعث کاهش اعتماد به نفس و در موارد شدید افسردگی شود. حتی با بهترین درمان های آکنه در بزرگسالان نیز ، آسیب های ناشی از آکنه و اسکاری که به جای می گذارد می تواند بر زیبایی چهره فراد تأثیر بگذارد.

 مطالعات نشان داده که زنان بالغی با آکنه خفیف تا متوسط ​​مواجه هستند سطح بالاتری از استرس های عاطفی و اجتماعی را تجربه می کنند.

اما بهتر است بدانید که شما تنها نیستید، میلیون ها نفر در دنیا روزانه با این بیماری آزاردهنده پوستی مبارزه می کنند. هنگامی که آکنه بروز می کند و باعث ناراحتی جسمی و درد و اثرات روانی-اجتماعی منفی می شود ، درمان بسیار مهم است.

مطمئن باشید که پوست خود را می فهمید و نسبت به نوع پوست خود آگاهی دارید زیرا این درک می تواند شما را در هر درمانی که دنبال می کنید یاری کند و مانع ایجاد دوباره آن شود.

کدام درمان مناسب نوع آکنه من است؟

زمانی که به دنبال روش درمانی مناسب برای انواع آکنه هستید ، باید سه نکته را در نظر داشته باشید: نوع پوست ، هدف پوست شما و نوع محصولات مراقبت از پوست.

درمان موضعی

درمان موضعی ، به داروهایی گفته می شود که به طور مستقیم بر روی پوست قرار داده می شوند ، مانند ژل یا کرم. محصولات موضعی بدون نسخه اغلب می توانند به آکنه های خفیف کمک کنند.این داروها اغلب حاوی مواد زیر هستند :

برای آکنه های متوسط تا شدید محصولات دارویی زیر می تواند مؤثر باشد :

 • آنتی بیوتیک های موضعی
 • رتینوئید
 • کورتیکواستروئیدهای موضعی

این محصولات را می توان به تنهایی یا همراه با سایر محصولات پوستی استفاده کرد .

درمان سیستمیک

درمان سیستمیک به داروهایی اطلاق می شود که از طریق دهان مصرف می شود.

آنتی بیوتیک هایی که با هدف قرار دادن باکتری ها و کاهش التهاب ، آکنه های متوسط تا شدید را درمان می کنند ، مانند :

 • تتراسایکلین
 • ماینوسیکلین
 • داکسی سایکلین
 • اریترومایسین

سایر روشهای درمانی سیستمیک شامل داروهای ضد بارداری خوراکی است که می تواند باعث کاهش آکنه در برخی از خانمها شود ، مانند :

 • اسپیرونولاکتون

فقط در موارد شدید آکنه ، در مواردی که درمانهای دیگر مؤثر نیستند و همچنین در آکنه کیستیک ،  رتینوئیدهای سیستماتیک شامل :

 • ایزوترتینوئین (ویتامین A با دوز بالا)

مورد استفاده قرار می گیرد . دوره درمان با ایزوترتینوئین نیاز به آزمایشات و مراجعات منظم به متخصص پوست دارد

 • تزریق کورتون

برای آکنه های کیستیک بزرگ ، تزریق کورتیکواستروئید ممکن است درمان سریع باشد. در این روش متخصص پوست برای کاهش تورم و جلوگیری از اسکار ، کورتیکواستروئید رقیق شده را مستقیماً درون جوش تزریق می کند.

بعد از تزریق ، کیست طی چند روز کوچک می شود. این را در نظر داشته باشید که هیچ گاه نباید سعی کنید خودتان کیست صورتتان را خالی کنید .

درمان های خانگی

تورم و التهاب پوستی را با یخ کاهش دهید

برای جوش هایی که متورم هستند ، می توانید به مدت حدوداٌ یک دقیقه یخ را به آرامی روی آنها قرار دهید . البته این کار ممکن است برای همه مؤثر نباشد ، اما امتحان هم ضرری ندارد. فقط یخ را آنقدر طولانی نگه ندارید که پوست شما را تحریک کند.

جوش های خود را فشار ندهید

با اینکه ترکاندن و خالی کردن جوش سر سفید وسوسه کننده است ، اما بهتر است مقاومت کنید.

خارج کردن کومدون می تواند آسیبش بیشتر از منفعتش باشد . دیواره های فولیکول در جوش سرسیاه و جوش سر سفید می تواند به راحتی پاره شود و این پارگی باعث می شود باکتری ها به آن وارد شوند و به آکنه ملتهب منتهی شوند. اگر هنوز قانع نشده اید که از این کار اجتناب کنید این هشدار ها را مورد توجه قرار دهید.

خارج کردن آکنه در خانه در نهایت موجب:

 • اسکار
 • تشدید آکنه 
 • آکنه دردناک تر
 • عفونت
 • آکنه های التهابی

 به همین دلیل اجتناب از به اصطلاح ترکاندن جوش ضروری است . از طرفی پوشاندن جوش باز با آرایش نیز سخت تر است .

از خمیر دندان برای درمان جوش استفاده نکنید

اگرچه برخی از ترکیبات موجود در خمیر دندان ممکن است به خشک شدن جوش ها کمک کند ، اما خمیر دندان خود می تواند باعث آکنه شود. فلوراید و مواد سفید کننده داخل آن می تواند باعث واکنش آلرژیک شود .

از قرار دادن آسپیرین بر روی جوش اجتناب کنید

ممکن است زمانی که به دنبال درمان های خانگی آکنه هستید ، پیشنهادی را مبنی بر استفاده از خمیر آسپیرین خرد شده ببینید . آسپیرین همان اسید سالیسیلیک است که ماده اصلی محصولات ضد آکنه است. اما با این تفاوت که این محصولات حاوی اسید سالیسیلیک مخصوصاً برای پوست ساخته می شوند. استفاده از خمیر آسپیرین خالص می تواند پوست شما را تحریک کند.

روغن درخت چای را امتحان کنید

روغن درخت چای می تواند باکتری ها را از بین ببرد. برخی ، از آن در مراحل ابتدایی ایجاد آکنه و در محلی که سوزش های جزئی پوستی احساس می کنند ، استفاده می کنند. می توانید از روغن رقیق شده ابتدا در یک ناحیه کوچک امتحان کنید تا مطمئن شوید که به آن حساسیت ندارید.

فیشیال پوست درمان سریع آکنه نیست

اگرچه فیشیال ، لایه برداری شیمیایی سبک و سایر روش های درمانی اسپا گاهی اوقات می توانند آکنه را بهبود ببخشند ، اما درمان فوری محسوب نمی شوند . حتی در مدت کوتاهی بعد از انجام این روش ها  ممکن است پوست شما ملتهب تر به نظر برسد.

قبل از یک مناسبت و یا مهمانی خاص ، زمان امتحان کردن یک درمان جدید نیست. اگر دارید خودتان را برای یک مهمانی بزرگ آماده می کنید ، از چندین هفته قبل برای انجام فیشیال برنامه ریزی کنید.

در آخر لازم می دانم این نکته را متذکر شوم که شخصیت های معروف ، سلبریتی ها و بیوتی بلاگرهای زیادی هستند که با وجود آکنه و مشکلات پوستی و ظاهری متعدد بر روی صورتشان دنبال کننده های زیادی دارند و بسیار موفق هستند . پوست ما هم جزیی از ماست و ما همانطور که خودمان را دوست داریم باید پوستمان را هم دوست داشته باشیم . این شما هستید که باید از خودتان راضی باشید نه دیگران و بدانید که شما به میزان زیادی بر حس اطرافیانتان نسبت به خودتان تأثیر می گذارید. پس خودتان را با هر شکل و ظاهری که هستید دوست داشته باشید تا دیگران هم همین حس را نسبت به شما داشته باشند. حتی اگر ظاهر پوستتان بد باشد . هیچ چیز نمی تواند زیبایی های درونی شما را از دید بقیه دور نگه دارد . دوست داشتن دیگران را با دوست داشتن خودتان آغاز کنید. 

https://www.instagram.com/p/BYwM4GbjYAi/?utm_source=ig_web_button_share_sheet

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

پیشنهاد های اختصاصی دکتر بلیزا

 

DrBellza instagram